Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie • Sesja I

Miejsce wystawy:

W ofercie grudniowej aukcji Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie, cyklicznego projektu DESA Unicum, w ramach którego ustanowiono liczne rynkowe rekordy, prezentujemy wybór 54 klasycznych dzieł stworzonych przez najważniejsze artystki i artystów z kolekcjonerskiego kanonu historii sztuki. Wśród nich pojawiają się niezwykle rzadkie prace odkryte w polskich i zagranicznych kolekcjach autorstwa ulubieńców publiczności galerii i muzeów oraz kolekcjonerów. Znakomite obrazy polskich Monachijczyków, prace najważniejszych twórców Młodej Polski oraz wybitne dzieła międzywojennego modernizmu i École de Paris trafią pod młotek już 9 grudnia.

Lista obiektów (54)

Wlastimil Hofman
Portret dziewczynki w czerwonej czapeczce
olej/płótno naklejone na tekturę, 46,8 x 60,5 cm
Estymacja: 40 000 - 60 000 zł
Wlastimil Hofman
Dzieci z ptaszkiem, 1924
olej/tektura, 16,5 x 36 cm
Estymacja: 15 000 - 25 000 zł
Jacek Malczewski
"Jasełka", 1888
olej/płótno, 105 x 212 cm
Estymacja: 3 000 000 - 5 000 000 zł
Jacek Malczewski
Portret rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego, 1916
olej/płótno (dublowane), 80 x 100 cm
Estymacja: 1 400 000 - 2 000 000 zł
Józef Mehoffer
"Młodzieńcze fantazje", 1928
akwarela, ołówek/papier naklejony na płótno, 86,3 x 57,3 cm
Estymacja: 150 000 - 250 000 zł
Julian Fałat
Pejzaż zimowy, 1897
olej/płótno, 132 x 266 cm
Estymacja: 1 800 000 - 2 400 000 zł
Włodzimierz Tetmajer
Wesele krakowskie, po 1910
olej/płótno, 86 x 150,5 cm
Estymacja: 500 000 - 1 000 000 zł
Tadeusz Ajdukiewicz
Chłopiec grający na flecie, 1875
olej/płótno, 132,5 x 103 cm
Estymacja: 140 000 - 180 000 zł
Leon Wyczółkowski
"Czytanie listu", 1885-1890
olej/płótno (dublowane), 75 x 117 cm
Estymacja: 900 000 - 1 200 000 zł
Leon Wyczółkowski
Fragment lasu, 1902
olej/płótno naklejone na tekturę, 60,5 x 45,5 cm
Estymacja: 240 000 - 300 000 zł
Alfred Wierusz - Kowalski
Wesoła jazda, przed/lub 1903
olej/płótno, 80 x 106 cm
Estymacja: 500 000 - 800 000 zł
Alfred Wierusz - Kowalski
"Sanna nocą", lata 90. XIX w.
olej/płótno, 42,5 x 63 cm
Estymacja: 350 000 - 500 000 zł
Władysław Malecki
Widok z małego miasteczka, 1886
olej/płótno, 27 x 40 cm
Estymacja: 50 000 - 70 000 zł
Franciszek Ejsmond
"Zaloty", 1881
olej/deska, 39,5 x 61 cm
Estymacja: 120 000 - 180 000 zł
Michał Gorstkin Wywiórski
Rybacy bretońscy, 1886
olej/płótno (dublowane), 40 x 70 cm
Estymacja: 90 000 - 120 000 zł
Juliusz Kossak
Cykl 4 akwarel „Polowanie na niedźwiedzia” („Scena z polowania na niedźwiedzie w Użoku”), 1874
akwarela/papier, I. 69 x 51 cm (w świetle passe-partout); II., III., IV. 68 x 51 cm (w świetle passe-partout)
Władysław Czachórski
"Wnętrze klasztoru (schody)"
olej/tektura, 26,5 x 34 cm (w świetle oprawy)
Estymacja: 50 000 - 70 000 zł
Piotr Michałowski
"Huzar na gniadym koniu", około 1837
olej/płótno (dublowane), 53 x 43,5 cm
Estymacja: 380 000 - 500 000 zł
Ferdynand Ruszczyc
"Blade słońce", 1907
olej/płótno, 50 x 65 cm
Olga Boznańska
Portret mężczyzny, 1909
olej/tektura, 98 x 68 cm
Leopold Gottlieb
Portret Adolfa Baslera, przed/lub 1913
olej/płótno, 111 x 111 cm
Estymacja: 500 000 - 700 000 zł
Mela Muter
Portret Idy Treat (?), lata 20. XX w.
olej/płótno, 41 x 33 cm
Estymacja: 200 000 - 300 000 zł
Mela Muter
Gitarzysta, lata 30. XX w.
olej/płótno, 145,5 x 116,5 cm
Estymacja: 1 500 000 - 2 500 000 zł
Mela Muter
Krajobraz górski, około 1919
olej/płótno (dublowane), 73,5 x 91,5 cm
Estymacja: 400 000 - 600 000 zł
Bolesław Cybis
"Kompozycja architektoniczna z fryzjerem", 1920-1922
akwarela, ołówek, gwasz/papier, 28 x 35,5 cm
Estymacja: 600 000 - 1 000 000 zł
Eugeniusz Zak
"Kobieta i pajac", 1924
olej/płótno, 91,8 x 65,3 cm
Bolesław Cybis
Postać kobiety w żółtym berecie, 1932-1935
olej/płótno, 156 x 66,5 cm
Estymacja: 700 000 - 1 000 000 zł