Jerzy Nowosielski. Rysunek, malarstwo, grafika.

Termin i miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
W ramach monograficznej wystawy rysunków i grafik Jerzego Nowosielskiego zaprezentowanych zostało około 40 rysunków i akwarel. Prace pochodziły z wczesnego okresu twórczości artysty – większość z nich z lat 40. i 50. XX w. W rysunkach i akwarelach obserwować można kształtowanie się charakterystycznego stylu artysty, który łączył postać ludzką, głównie kobiecą, akt oraz abstrakcję z tradycją sztuki ortodoksji, wielką tradycją mistycznej teologii malarstwa ikon.
 
Nowosielski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych. Prace artysty są od wielu lat poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne. Zebrane na wystawie prace powstały w latach 40. i 50. XX wieku, a eksponowane są w szlachetnych drewnianych ramach doskonale dopasowanych do stylistyki prac artysty. Poza wczesnymi abstrakcjami pokazano prace należące do charakterystycznego dla Nowosielskiego cyklu przedstawień sportsmenek, głównie gimnastyczek (liczne prace z lat 50. i 60.), często ukazywanych w zaskakujących perspektywach i pozach. Ofertę wystawy w Salonie Wystawowym Marchand uzupełnia parę obrazów olejnych z lat 70. i 80. oraz publikowane w latach 90. barwne serigrafie.
 
Jerzy NOWOSIELSKI (ur. 7 stycznia 1923 r., Kraków). Malarz, pedagog, działacz na rzecz wspierania rodzimej sztuki, znawca prawosławia. W 1947 r. ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. W roku 1957 był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska (II Grupa Krakowska). W latach 1957-1962 wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1976–1993 profesor na macierzystej uczelni. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, swe prace pokazywał m.in. na Biennale w Wenecji (1956), Biennale w Sao Paulo (1959), czy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961). Jest jednym z najwybitniejszych twórców polichromii w obiektach sakralnych (np. w kościele w podwarszawskiej Wesołej). Twórczość Jerzego Nowosielskiego oscyluje na granicy między tradycją Wschodu a Zachodu, figurą a abstrakcją, malarstwem ikonowym a tradycją awangardową XX wieku. Początkowo malował głównie abstrakcje. Refleksja nad malarstwem ikonowym zaowocowała syntetycznie ujętymi figurami i martwymi naturami. Pod koniec lat 50. powrócił do abstrakcji, ale nadal malował figuratywne obrazy, prymitywizujące w formie, pełne hieratycznych kształtów o mocnym konturze i kolorze ograniczonym do kilku odcieni, co doprowadziło go do serii niemal monochromatycznych, opartych głównie na czerni aktów. W całym malarstwie Nowosielskiego afirmacji sztuki nowoczesnej towarzyszy głębokie przeżycie i zrozumienie teologii ikony.

Lista obiektów ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie