Edward Dwurnik

Termin i miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Edward Dwurnik – barwna postać artystycznego świata i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych. Jego prace z różnych cykli można oglądać na indywidualnej wystawie w Salonie Marchand przy Pl. Konstytucji w Warszawie. Na początku października, w ramach wystawy, odbędzie się spotkanie z artystą.

Malarz studiował na wydziale malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na wydziale rzeźby. Dyplom zdobył w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1970 r. Rok później odbyła się jego debiutancka wystawa w Galerii Współczesnej w Warszawie. Przełomowym momentem w początkowym etapie twórczości Dwurnika, było zetknięcie się w 1965 r. z pracami Nikifora, który był dla artysty najważniejszym mistrzem. Inspiracje twórczością krynickiego artysty naiwnego widać szczególnie w cyklu prac Dwurnika przedstawiających widoki miast z lotu ptaka, zatytułowanych „Podróże autostopem” – jest to cykl najliczniejszy i zarazem najbardziej rozpoznawalny.

W latach 70. Artysta zapoczątkował cykle: „Robotnicy” i „Sportowcy”, które kontynuował do lat dziewięćdziesiątych, zyskując dzięki nim miano malarza PRL-owskiej codzienności. W latach 80. malarstwo Dwurnika stało się bardziej ekspresyjne i dramatyczne, odnosiło się do zmian jakie zaczęły zachodzić w Polsce: Sierpnia ’80, czy proroczej wizji wprowadzenia stanu wojennego. W latach 90. artysta tworzył kontynuację „Podróży Autostopem”, czyli „Błękitne miasta” przedstawiając m.in.: Londyn, Paryż, Stuttgart czy Barcelonę. Pracował także nad nowymi cyklami: „Diagonalne”, „Błękitne”, „Wyliczanka”. Po 2000 roku zaczął zajmować się także sztuką abstrakcyjną, tworząc cykl „Dwudziesty piąty” oraz namalował serię kobiecych aktów. Rok 2010 zaowocował niecodzienną interpretacją „Bitwy pod Grunwaldem”. Do tej pory artysta stworzył niemal 5 tysięcy obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Edward Dwurnik jest twórcą wielokrotnie nagradzanym, w swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Na wystawie w Salonie Marchand oglądać można kilkadziesiąt prac z różnych okresów – znalazły się wśród nich zarówno miejskie widoki z lotu ptaka, jak „Idealne miasto-Warszawa” z 2005 r., czy „Łódź” z 1995 r., olej z cyklu „Morze” z 1992 r. oraz prace niezaangażowane, m.in. „Czerwone tulipany”, 2012 r.

Kontakt: Małgorzata Lemenek m.lemanek@desa.pl – kierownik galeriiAgata Szkup a.szkup@desa.pl

Lista obiektów (25)

Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 30 x 30 cm
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Zamek, 2012
olej/płótno, 30 x 30 cm
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 30 x 30 cm
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 30 x 30 cm
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Łódź, 1995 r.
tempera/płótno, 190 x 120 cm
Cena: 30 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 30 x 30 cm
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 40 X 30 CM
Cena: 4 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 81 x 65 cm
Cena: 10 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Trzech Krzyży, 2012 r.
olej/płótno, 145 x 97 cm
Cena: 20 000 zł
Edward Dwurnik
Plac Zamkowy, 2012
olej/płótno, 146 x 97 cm
Cena: 20 000 zł
Edward Dwurnik
Z cyklu "Morze", 1992 r.
olej/płótno, 146 x 97 cm
Cena: 17 000 zł
Edward Dwurnik
Z cyklu "Morze", 1992 r.
olej/płótno, 146 x 97 cm
Cena: 17 000 zł
Edward Dwurnik
Białystok, 1992
olej/płótno, 153 x 210 cm
Cena: 45 000 zł
Edward Dwurnik
Suwałki, 1992 r.
olej/płótno, 214 x 152
Cena: 45 000 zł
Edward Dwurnik
Czerwone tulipany, 2011
olej/płótno, 222 x 62 cm
Cena: 10 000 zł
Edward Dwurnik
Czerwone tulipany, 2012
olej/płótno, 146 x 114 cm
Cena: 16 000 zł
Edward Dwurnik
Grudziądz, 2009
akwarela, tempera/papier, 46 x 55 cm
Cena: 5 000 zł
Edward Dwurnik
CWKS Legia, 2011
olej/płótno, 81 x 65 cm
Cena: 15 000 zł
Edward Dwurnik
Morze czerwone, 2006
Cena: 5 500 zł
Edward Dwurnik
Most Siekierkowski, 2012
akwarela, tempera/papier, 55 x 46 cm (w świetle passe-partout)
Cena: 3 600 zł
Edward Dwurnik
Zamek, 2012
akwarela, tempera/papier, 55 x 36 cm
Cena: 3 600 zł