Damy polskiej sztuki

Termin i miejsce aukcji:
Od 8 marca 2010
do 8 kwietnia 2010

WARSZAWA

Termin i miejsce wystawy:
Od 8 marca 2010
do 8 kwietnia 2010

WARSZAWA

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek 11 - 19
Sobota 11 - 16
Z okazji Dnia Kobiet w Salonie Wystawowym Marchand, 8 marca otwarto wystawę ponad 40 prac prezentujących dzieła sztuki autorstwa polskich artystek XIX i XX w. Wśród zgromadzonych dzieł przeważają obrazy olejne, ale miłośnicy akwareli, rysunku, fotografii i innych form twórczych również znajdą coś dla siebie.
 
Na pytanie Dlaczego nie było wielkich artystek? starała się już odpowiedzieć w 1971 r. amerykańska historyczka sztuki Linda Nochlin. Autorka jako jeden z głównych powód nieobecności kobiet w świecie sztuki wskazała utrudniony dostęp do edukacji w tym zakresie. Potwierdzają to chociażby determinacja Zofii Stryjeńskiej, która na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium studiowała w męskim przebraniu, przypadek Bronisławy Rychter-Janowskiej, która ze względu na konwenanse zmuszona była wybrać zawód nauczycielki czy sytuacja Ireny Weiss-Aneri, która ucząc się rysunku u swojego męża zawsze pozostawała w jego cieniu. Od czasu kiedy w 1904 r. Warszawska Szkoła Sztuk Pięknych, jako pierwsza uczelnia w Polsce, zaczęła przyjmować kobiety sytuacja stopniowo ulegała zmianie.
Wystawa „Damy polskiej sztuki” pokazuje różnorodność, złożoność sztuki kobiet oraz socjologiczny kontekst umacniania ich pozycji artystycznej w Polsce poczynając od 2 połowy XIX wieku do czasów najnowszych. Dobór prac na ekspozycji pozwoli zapoznać się z pracami uznanych twórczyń, lecz również stwarza szanse odkrycia tych mniej znanych lub zapomnianych. W Salonie Wystawowym Marchand oglądać można ponad 40 prac polskich artystek, zarówno tych sławnych na całym świecie, jak Magdalena Abakanowicz, Tamara Łempicka, Zofia Stryjeńska czy Mela Muter, jak i mniej popularnych, dla których sztuka była wielką pasją. Zaprezentowane zostaną prace Ireny Weissowej (Aneri), Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Jadwigi Maziarskiej, Łady Studnickiej, Stefanii Ordyńskiej-Morawskiej, Zofii Dziurzyńskiej-Rosińskiej i wielu innych. Uwagę miłośników sztuki z pewnością zwróci „Portret starej kobiety” pędzla Anny Bilińskiej-Bohdanowicz, artystki niezwykle rzadko pojawiającej się na rynku antykwarycznym.  
Wystawę „Damy polskiej sztuki” można oglądać do 3 kwietnia 2010 w Salonie Wystawowym Marchand przy pl. Konstytucji 2 w Warszawie, w godzinach: poniedziałek – piątek 11-19, sobota 11-16. Wystawa jest połączona ze sprzedażą.
Szczegółowych informacji o obiektach prezentowanych na wystawie udzielają reprezentujące galerię: Małgorzata Lemanek i Agata Szkup pod nr telefonu: 022 621 66 69.

Lista obiektów ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie