Znakomite sprzedaże artystów Nowego Pokolenia

21 września 2022

Znakomite sprzedaże artystów Nowego Pokolenia

Obrót wczorajszej aukcji "Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989" wyniósł ponad 1 324 000 złotych.

 

108 000 zł wraz z opłatą aukcyjną to cena, którą po emocjonującej licytacji osiągnęła praca Agaty Kus "Spadek" (wg Ingmara Bergmana). Artystka w swojej pracy nawiązuje do jednego z arcydzieł sztuki filmowej, czyli "Persony" Ingmara Bergmana. Podobne nawiązania do filmów pojawiały się również na innych jej obrazach. Agata Kus wraz z Karoliną Jabłońską to jedne z najzdolniejszych artystek nowego pokolenia. Dwa obrazy Jabłońskiej "Gimnastyka" oraz "Makijaż", licytowane na tej samej aukcji, osiągnęły ceny 72 000 złotych i  42 000 złotych z opłatami aukcyjnymi. 

 

Górną granicę estymacji przewyższyła cena pracy stanowiąca połączenie obrazów dwóch autorów – Edwarda Dwurnika i Wilhelma Sasnala, osiągając kwotę 192 000 złotych wraz z opłatą aukcyjną. Dwurnik zdjął z blejtramu płótno młodszego malarza i przykleił je w prawym górnym rogu kolejnego płótna. U dołu zaś namalował tytułowych kiboli. Dzieło należy do grupy obrazów powstałych poprzez przemalowywanie przez Dwurnika płócien innych artystów. 

 

Najdrożej sprzedaną pracą było dzieło Piotra Uklańskiego, Bez tytułu ("Your Living Blood") za 264 000 zł. Praca z 2015 to kolejny z obrazów artysty, w którym głównym motywem jest krew.

 

Dużo emocji przyniosła także licytacja autoportretu Rafała Bujnowskiego z cyklu "Perspective trap", który osiągnął kwotę 96 000 zł z opłatą aukcyjną. W obrazach tej serii, sprawiających wrażenie fotografii, artysta zgłębiał pojęcie iluzji, podważając u widzów tradycyjny sposób patrzenia.