Wyjątkowy recital z utworami Władysława Szpilmana w DESA Unicum

25 września 2020

Wyjątkowy recital z utworami Władysława Szpilmana w DESA Unicum

21 września o godzinie 19 w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum miało miejsce wyjątkowe, zamknięte wydarzenie skierowane do wąskiego grona melomanów i kolekcjonerów, towarzyszące wystawie i aukcji pamiątek po Władysławie Szpilmanie. Koncert z utworami Fryderyka Chopina i Władysława Szpilmana, na zabytkowym fortepianie Steinway należącym do artysty, zagrała wybitna rosyjska pianistka, Yulianna Avdeeva.

"Każdy fortepian ma swoją duszę, instrumenty pamiętają ludzi, którzy na nim grali. Muzyk, który gra na instrumencie dzieli z nim swoje najgłębsze odczucia i myśli. Dla mnie osobiście, to było bardzo ważne i poruszające, grać na instrumencie, który należał do Władysława Szpilmana – to było jak odkrywanie sekretów tego wielkiego kompozytora"

powiedziała pianistka Yulianna Avdeeva po recitalu w DESA Unicum.

Urodzona w 1985 roku w Moskwie pianistka jest zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku i V Konkursu Arthura Rubinsteina w 2002 roku. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 5 lat w szkole muzycznej Gnessin Special School of Music w Moskwie. Studiowała w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu oraz International Piano Academy Lake Como. Wydała płyty z muzyką m.in. Chopina, Mozarta, Schuberta, Liszta i Prokofieva.