Najdroższa rzeźba Mitoraja na świecie

30 października 2020

Najdroższa rzeźba Mitoraja na świecie

Ponad 2,7 mln zł. Tyle zapłacono podczas dzisiejszej aukcji za "Ikarię" Igora Mitoraja z kolekcji mBanku. To najdroższa rzeźba tego artysty na świecie!

 

Wczorajsza aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne obfitowała w wielkie nazwiska i wyjątkowe prace. Trudno tu nie wymienić dwóch monumentalnych dzieł Igora Mitoraja, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarzy.

 

Artysta ukazuje figurę ludzką pełną tajemnicy, wyrafinowanego piękna oraz poetyckiej siły. Zafascynowany urodą antycznych rzeźb tworzy postaci herosów, starożytnych bogów oraz mitycznych bohaterów, które odlane w brązie bądź odkute w marmurze zachwycają idealnymi proporcjami oraz urodą kształtów. 

 

Imponująca, trzymetrowa rzeźba "Ikaria" z 1996 roku, to jedna z najważniejszych i najbardziej kompletnych figur w twórczości Igora Mitoraja. Taka sama rzeźba znajduje się w słynnej paryskiej dzielnicy La Défense, obok prac wybitnych twórców sztuki współczesnej. "Ikaria" to monumentalna w wyrazie figura, przedstawiająca sylwetkę kobiety ze skrzydłami. Klatka piersiowa postaci jest wyraźnie wypięta do przodu, ciężar muskularnego ciała równomiernie spoczywa na umięśnionych nogach. Ikaria pozbawiona jest głowy, lecz linia jej szyi wyraźnie wskazuje, jakby patrzyła w niebo. Niezwykle dumna, gotowa do odlotu. Powstrzymywać ma ją tylko trzymająca za prawą nogę męska dłoń.

 

Wczoraj stała się najdrożej sprzedaną rzeźbą Igora Mitoraja na świecie.

 

Na  aukcji: Rzeźba i Formy Przestrzenne pojawiły się jeszcze trzy inne prace Mitoraja, w tym rzeźba "Nudo", przedstawiająca nagie, męskie ciało. Artysta przedstawiał człowieka w duchu klasycznie pojmowanych kanonów piękna, tworząc jednocześnie sztukę na wskroś nowatorską. Człowiek nieustannie pozostawał w centrum zainteresowania Mitoraja, a kolejne realizacje stanowią wariacje dotyczące ludzkiego ciała, pojmowanego nie tylko w wymiarze materialnym, lecz przede wszystkim symbolicznym oraz duchowym. Jego rzeźby ujmują zmysłową fizycznością oraz ekspresją samej bryły, którą podkreśla subtelna gra światłocienia. 

 

Rzeźba "Nudo" również odnotowała wczoraj niemały sukces - zakupioną ją za 885 tys. zł.

 

Łączny obrót aukcji: Rzeźba i Formy Przestrzenne, to ponad 8,5 mln złotych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcyjnymi.

Gratulujemy udanych licytacji.

Pozostałe wyniki