Dzieło Wróblewskiego potencjalnie najdroższym obrazem w historii polskiego rynku

27 listopada 2021

Dzieło Wróblewskiego potencjalnie najdroższym obrazem w historii polskiego rynku

 

W najbliższy wtorek w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się aukcja Klasycy Awangardy po 1945 roku – pierwsza z trzech aukcji sztuki współczesnej w najgorętszym sezonie na rynku sztuki: Łączna wartość prac wystawionych na wszystkich trzech aukcjach może wynieść ponad 60 mln zł. Nawet na 15 mln zł estymowana jest wartość jednego z kultowych dzieł sztuki powojennej, obrazu "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego. Może to być rekord w historii polskiego malarstwa.

 

Unikatowe, dwustronne dzieło jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych, Andrzeja Wróblewskiego, powstało w 1949 roku jako druga z serii "Kontrastów społecznych". Praca została uznana za dzieło zwiastujące socrealizm – przedstawia dwie, wyznające odmienne wartości kobiety. Jedną z nich jest zamożna, młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka - proletariuszka, tuląca w ramionach nagie dziecko. Dzieło było reprodukowane w wielu katalogach i opracowaniach i wystawiany na najważniejszych ekspozycjach poświęconych artyście. 30 listopada może stać się najdrożej sprzedanym obrazem w historii polskiego rynku sztuki. 

 

Poza dziełem Wróblewskiego, na aukcji Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 znajdzie się łącznie 65 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej. Suma górnych estymacji dzieł wystawionych na aukcji to blisko 38 mln zł, co oznacza, że może to być największa wartościowo aukcja sztuki w historii polskiego rynku. 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Katarzyny Janowskiej z Juliuszem Windorbskim o rekordowych cenach dzieł polskich artystów we fragmencie programu "Rezerwacja", na kultura.onet.pl:

Juliusz Windorbski o rekordowych cenach dzieł polskich artystów w programie "Rezerwacja"

O aukcji Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 w DESA Unicum pisano m.in. w następujących mediach:

ONET.PL
BIZNES.INTERIA.PL
KULTURA.DZIENNIK.PL
AKTUALNOSCI24.COM
LABEL-MAGAZINE.COM
PROPERTYDESIGN.PL
ALL-INCLUSIVE.COM
PORTALWARSZAWSKI.COM.PL
WARSAWNOW.PL