DESA Unicum bije rekordy dla pierwszego półrocza

5 marca 2021

DESA Unicum bije rekordy dla pierwszego półrocza

 

Wczorajsza aukcja "Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945" przerosła wszelkie oczekiwania pod względem wyników sprzedaży i przyniosła rekord dla pierwszego półrocza. Jej obrót wyniósł aż ponad 12,6 mln zł!

 

Dotychczasowe doświadczenia przyzwyczaiły kolekcjonerów i obserwatorów rynku sztuki, że w dużej mierze jest on zależny od sezonowości – ma swoje tempo rozwoju i fluktuuje w sposób stały i charakterystyczny dla danego okresu w rocznym rytmie. Pierwsze półrocze postrzegane było dotąd jako spokojniejszy okres na rynku sztuki. Nic bardziej mylnego! Wczorajsza aukcja przełamała zwyczajowy rytm, ponieważ obrót, który przyniosła wyniósł aż ponad 12,6 mln zł! Stała się przez to rekordową w historii polskiego rynku aukcją sztuki współczesnej dla pierwszego półrocza. 

 

Wielke zainteresowanie kolekcjonerów zdobył obaz Romana Opałki "Detal 5446535-5462919" z  ikonicznego cyklu "1965/1 - ∞", będącego najdoskonalszym bodaj przykładem konceptualizmu w historii polskiej sztuki. Ideą i nadrzędnym celem tego życiowego projektu artysty było uchwycenie upływu czasu. Dzieło zostało sprzedane za 3,6 mln zł. Prace Opałki są zawsze dużą gratką dla kolekcjonerów, gdzyż pojawiają się na rynku aukcyjnym zaledwie kilka razy w roku, Za każdym razem ich pojawienie się ekscytuje kolekcjonerów i skupia uwagę widzów na całym świecie

 

"Novae - Kat" Victora Vasarely'ego zostało kupione za 1,5 mln zł. Jest ono późnym przykładem twórczości okresu "vonal", w którym zainteresowania artysty wracają ku liniowym strukturom o konstrukcji siatki, którym towarzyszy efekt optycznego pulsowania. Prace tego artysty zyskały ogólnoświatowe uznanie i są warte miliony.

 

Obrazy "B70" Wojciecha Fangora oraz "Penetracja przestrzeni realnej" Ryszarda Winiarskiego kupiono natomiast za 720 tys. zł każdy.

 

Dzieło Wojciecha Fangora pochodzi z przełomowego okresu twórczości, w którym rozwój jego kariery nabrał zawrotnego tempa. "B 70" stało się jedną z pierwszych kompozycji Wojciecha Fangora sprzedanych prywatnym kolekcjonerom. W 2020 roku inna praca artysty, "M22", została kupiona za niebagatelną kwotę ponad 7,3 mln zł.

 

 

Z kolei obraz Ryszarda Winiarskiego należy do szczególnie interesujących w jego dorobku artystycznym, noszących - ze względu na wprowadzenie trzeciego wymiaru do tradycyjnej kompozycji na płótnie - cechy reliefu, Obraz gra z widzem iluzją perspetywiczną. Co charakterystyczne dla twórczości Winiarskiego - praca powstała przy zaangażowaniu przypadku, a o kształcie dzieła decydowały losowe rzuty monetą lub kostką.

 

Gratulujemy udanych licytacji!

 

Zapraszamy do zapoznania się do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

Wyniki aukcji