Autoportret Maurycego Gottlieba wzbogacił stałą wystawę w Muzeum POLIN

12 listopada 2021

Autoportret Maurycego Gottlieba wzbogacił stałą wystawę w Muzeum POLIN

 

11 listopada 2021 obraz "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" Maurycego Gottlieba, uważany do niedawna za zaginiony – odkryty, sprowadzony i sprzedany na aukcji w 2019 roku przez DESA Unicum – wzbogacił  stałą wystawę "1000 lat historii Żydów polskich" i będzie dostępny dla publiczności w Muzeum POLIN w Warszawie. 

 

To namalowane w 1874 roku, wybitne dzieło, było osobistym manifestem artysty, symbolem integracji społeczeństwa polskiego i żydowskiego. Przedstawienie siebie w stroju polskiego szlachcica było nieprzypadkowe – kostium miał zaświadczyć o przynależności artysty do narodu polskiego. "Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować" – pisał.


Anonimowy właściciel obrazu kupił go w 2019 roku na aukcji Desa Unicum, a niespełna rok temu przekazał go w długoletni depozyt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wcześniejsze dzieje "Autoportretu" są mało znane.

 

Odnaleziony po latach obraz trafił do Muzeum POLIN

Po śmierci zaledwie 23-letniego Gottlieba obraz został po raz pierwszy sprzedany. Kupił go wówczas nieznany obywatel ziemski z Królestwa. Następnie w latach 30. XX wieku znalazł się w zbiorach Jakoba Felsena w Wiedniu, a potem w kolekcji prywatnej w Nowym Jorku i przez 70 lat jego los nie był znany. Dopiero w 2009 Dom Aukcyjny Desa Unicum odkrył obraz w Nowym Jorku, a w 2019 sprowadził do Polski. 


Obecnie jest eksponowane w galerii "Wyzwania nowoczesności 1772–191", w części poświęconej tendencjom asymilacyjnym w społeczności polskich Żydów.