live

27 lutego 2023 19:00

Malarstwo na styku kultur. Młoda Sztuka Afryki Wschodniej

Piękna 1A, Warszawa

Wystawa: 24 lutego 2023 - 27 lutego 2023

Termin i miejsce aukcji:
27 lutego 2023 godz. 19:00

WARSZAWA

Departament:
Młoda Sztuka
kod aukcji:
1275AMS161
Prezentowane w ramach katalogu obrazy zostały namalowane przez ambitnych, zanzibarskich artystów tworzących współcześnie w Kamiennym Mieście (ang. Stone Town), obecnie stanowiącym starą część miasta Zanzibar. Niepowtarzalny urok miasta, budowanego na styku czterech kultur: ormiańskich Arabów, Indian, Persów i europejskich kolonistów stanowi źródło nieskończonych inspiracji dla młodych twórców.

Wyjątkowy charakter miasta zapewnił mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 2000. W XIX wieku Stone Town było jednym z najbogatszych miast handlowych na świecie, po Nowym Jorku, Paryżu i Londynie. Tętniło kulturalnym życiem, przyciągało wybitnych artystów i designerów. Odwiedzała je brytyjska rodzina królewska i wielu licznych notabli ze Wschodu. Dziś w National Museum of Zanzibar można zobaczyć Rolls Royce’y z tamtego okresu. Unikatowa architektura, będąca wynikiem współistnienia czterech estetycznych światów, równikowe światło, spalone słońcem afrykańskie mury zostały uwiecznione w twórczości prezentowanych na aukcji artystów. Obrazy Khalfana Hassana Kiloko, Jamala Aliego Mohammeda, Yahya Mzee, Haji Simby, Abdulhanifa Ussi Abdulwahaba stanowią wyjątkowe, migotliwe ujęcia miejskich pejzaży oraz scen z życia miejscowej ludności. Są one bezpośrednio związane z historią miejsca, w którym powstawały. Przyglądając się kompozycjom, można rozpoznać zabytki charakterystyczne dla miasta. Warto zwrócić uwagę na Dom Cudów, który pojawia się w dziełach Kiloko i Jamala. Jest to ikoniczny budynek, który stoi nieopodal portu w Stone Town od 1883, wyróżniając się skalą i architekturą na tle reszty miasta. Niestety w 2020, podczas renowacji budynek uległ częściowemu zawaleniu.

Na aukcji znajdą Państwo także cztery wyjątkowe prace Edwarda Saida Tingatinga pochodzącego z południowej części Tanzanii i tworzącego od 1968 do 1972 w Dar es Salaam. Ten uzdolniony artysta amator obecnie jest uznawany za geniusza malarstwa Afryki Wschodniej, a jego śladami ruszyli kolejni twórcy. Wykreowany przez niego styl malarski stał się dominującym nurtem w sztuce Tanzanii. Prace te zostaną przetworzone w technologii Augmented Reality (w aplikacji Runvido) i wirtualnie będą powszechnie dostępne jako kulturowe dziedzictwo regionu. Edward Said Tingatinga został przypadkowo zabity przez policjanta w 1972, jednakże Szkoła Tingatinga przetrwała, rozrosła się i zyskała na znaczeniu, a świadczyć mogą o tym wyniki sprzedaży jego prac na światowych aukcjach dzieł sztuki.

Zapraszamy 27 lutego do domu aukcyjnego DESA Unicum na wyjątkowe spotkanie na styku kultur i licytację dwudziestu prac współczesnych artystów tworzących w Kamiennym Mieście, a są to: Khalfan Hassan Kiloko, Jamal Ali Mohammed Yahya Mzee – Y. Kola, Haji Simba, Abdulhanif Ussi Abdulwahab oraz czterech kolekcjonerskich prac E. S Tingatinga.

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie