10 maja 2021

Zapiski Erny Rosenstein

13 maja odbędzie się aukcja Sztuka Współczesna. Prace na papierze. Wśród licytowanych prac pojawi się niewielkich rozmiarów realizacja Erny Rosenstein – "Najcichszy zakątek". Pomimo małych rozmiarów, praca prezentuje niezwykłą historię, a kluczem do niej jest odwrocie podłoża.

 

Zaprezentowany rysunek został wykonany tuszem na niedużym kawałku papieru. Co jednak ciekawe, za podłoże Ernie Rosenstein posłużyło zaproszenie na seans teatru Cricot 2 – "Umarła Klasa" Tadeusza Kantora. Brązowy papier, na którym wydrukowano zaproszenie, stał się idealnym podłożem dla subtelnej, abstrakcyjnej pracy. Warto podkreślić, że artystka była związana z gronem twórców krakowskich (Grupą Krakowską), do którego należała razem z Tadeuszem Kantorem. Co więcej, była bezpośrednio związaną z działalnością Teatru Cricot, raz nawet występując w spektaklu "Lajkonik krakowski".

 

Cechą charakterystyczną tej pracy, tak jak wielu innych dzieł artystki, jest kreska – giętka, zaplątana, sprawiająca wrażenie swobodnie prowadzonej. Rytm i ornamentalna dekoracyjność tej linii niejednokrotnie decydują o wyrazie jej obrazów zarówno w malarstwie, jak i w rysunku.

 

Twórczość Rosenstein charakteryzowała się tajemniczymi, zaskakującymi pod wieloma względami kombinacjami, w które artystka wplatała elementy zaczerpnięte z różnych sfer: świata nierealnego i rzeczywistego, duchowego i zmysłowego. W niezwykle swobodny sposób kojarzyła fantazję z rzeczywistością, a każda z jej prac stanowi swoistą wędrówkę poprzez świat przepełniony osobistymi doświadczeniami wyrosłymi na kanwie intymnych marzeń sennych, fantazji czy tęsknot.

 

Niebywałą cechą jej sztuki jest nieustanne notowanie, chwytanie na gorąco emocji przeżyć oraz wspomnień, które w ujęciu artystki były ważniejsze niż obrazowanie świata zewnętrznego. Rosenstein w niezwykle płynny sposób przechodziła od rysunku do malarstwa, od malarstwa do kolażu. Częstokroć łączyła najróżniejsze techniki, doklejając i domalowując kolejne elementy tak, by kolejno poddać je działaniu czasu. Praca taka jak ta, wykonana na nieformalnym podłożu, może być właśnie zapiskiem wrażeń lub odczuć.