Wybrane 10 prac z Aukcji Grafiki Artystycznej. Sztuka Dawna

18 maja 2020

Wybrane 10 prac z Aukcji Grafiki Artystycznej. Sztuka Dawna

Jedno z najciekawszych przedstawień śmierci (elegancka) w polskiej sztuce. Elegancka jest również akwafortowa kreska Mehoffera. W tle szczęśliwy dla małżeństwa Mehofferów ogród w Jankówce. Zuchwałość odnosi się chyba do złamania społecznych reguł, wszak ogrodnik nie powinien pierwszy odzywać się do damy. Ale jaki to ogrodnik!

 

 

Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa) Amfiteatr w Łazienkach pod śniegiem (obie części)

Dwie połówki jednego amfiteatru. Bardzo rzadka okazja, żeby skompletować całość w wykonaniu jednego z mistrzów grafiki XX wieku.

 

 

Graficzny portret muzy genialnych artystów, którzy obsiedli górę Montparnasse. Kisling z czarnym tłem za plecami modelki, niespodziewanie objawia się jako późny spadkobierca Caravaggia, choć zapierał się, że nikt nigdy nie wpłynął na jego twórczość. Znakomity akt i portret człowieka w jednym.

 

 

Galeria ludzkich i zwierzęcych portretów rytych przez jednego z największych peintre graveur'ów wszech czasów. Picasso przedstawia twarze – przerabia je, zmienia i przekształca, wszystko w najbardziej oszczędny wizualnie sposób. Przeważnie poważny, czasami żartuje, sprowadzając ludzką twarz do wielkiego "balona" na środku którego znajduje się mikroskopijne nos, oczy i usta.

 

 

Kobieta z koszem winogron przypomina Bachusa uwiecznianego jako dwuznaczna płciowo, zażywna postać, np. Rubensa. Niezależnie czy jest zwykłym człowiekiem czy kimś z orszaku boga wina, jest równocześnie jedną z niewielu zachowanych prac graficznych Bolesława Cybisa.

 

 

Artystka, której prac można szukać ze świecą, nagle "objawiła się" na majowe aukcji w DESA Unicum. Dowód na to, że wybitni artyści często czekają jeszcze na bycie odkrytymi, pomieszkując w domowych zbiorach. "W karczmie" to nie tylko techniczne tour de force, ale również nastrojowy i pełen zadumy obraz.

 

 

Jeden z najlepszych portretów Stefana Mrożewskiego i być może również jedna z najwybitniejszych osób przedstawionych przez niego. Na dole kreślone białą drzeworytniczą linią: autokarykatura Mrożewskiego, oddającego się w znoju pracy oraz Chesterton, wieziony w rydwanie niczym zatopiony w lekturze Bachus.

 

 

Wielka rzadkość i interesujący dokument czasów I wojny światowej. Soszyński-Ostoja w swoich barwnych karykaturach daje upust francusko-polskiemu resentymentowi do Niemców i wysyła cesarza Wilhelma do piekielnego kotła.

 

 

Mistrz grafiki i zarazem nauczyciel największych polskich grafików XX w. (m.in. Wyczółkowskiego i Pankiewicza). Cztery zdumiewające techniczną biegłością "reprodukcje" arcydzieł polskiego malarstwa, razem z oryginalnym artykułem. Wielka rzadkość.

 

 

Ta grafika to, używając dzisiejszych stosunków, MMS wysłany babci. Daniel Chodowiecki, który nie był przez wiele lat w rodzinnym Gdańsku, sporządził ją, żeby pokazać swojej mamie na odległość: żonę, dzieci i wszystkie dzieła sztuki, które ozdabiały ich mieszkanie.