Wybrane 10 prac z Aukcji Grafiki Artystycznej. Sztuka Dawna
Jedno z najciekawszych przedstawień śmierci (elegancka) w polskiej sztuce. Elegancka jest również akwafortowa kreska Mehoffera. W tle szczęśliwy dla małżeństwa Mehofferów ogród w Jankówce. Zuchwałość odnosi się chyba do złamania społecznych reguł, wszak ogrodnik nie powinien pierwszy odzywać się do damy. Ale jaki to ogrodnik!

Dwie połówki jednego amfiteatru. Bardzo rzadka okazja, żeby skompletować całość w wykonaniu jednego z mistrzów grafiki XX wieku.
Graficzny portret muzy genialnych artystów, którzy obsiedli górę Montparnasse. Kisling z czarnym tłem za plecami modelki, niespodziewanie objawia się jako późny spadkobierca Caravaggia, choć zapierał się, że nikt nigdy nie wpłynął na jego twórczość. Znakomity akt i portret człowieka w jednym.
Galeria ludzkich i zwierzęcych portretów rytych przez jednego z największych peintre graveur'ów wszech czasów. Picasso przedstawia twarze – przerabia je, zmienia i przekształca, wszystko w najbardziej oszczędny wizualnie sposób. Przeważnie poważny, czasami żartuje, sprowadzając ludzką twarz do wielkiego "balona" na środku którego znajduje się mikroskopijne nos, oczy i usta.
Kobieta z koszem winogron przypomina Bachusa uwiecznianego jako dwuznaczna płciowo, zażywna postać, np. Rubensa. Niezależnie czy jest zwykłym człowiekiem czy kimś z orszaku boga wina, jest równocześnie jedną z niewielu zachowanych prac graficznych Bolesława Cybisa.
Artystka, której prac można szukać ze świecą, nagle "objawiła się" na majowe aukcji w DESA Unicum. Dowód na to, że wybitni artyści często czekają jeszcze na bycie odkrytymi, pomieszkując w domowych zbiorach. "W karczmie" to nie tylko techniczne tour de force, ale również nastrojowy i pełen zadumy obraz.
Jeden z najlepszych portretów Stefana Mrożewskiego i być może również jedna z najwybitniejszych osób przedstawionych przez niego. Na dole kreślone białą drzeworytniczą linią: autokarykatura Mrożewskiego, oddającego się w znoju pracy oraz Chesterton, wieziony w rydwanie niczym zatopiony w lekturze Bachus.
Wielka rzadkość i interesujący dokument czasów I wojny światowej. Soszyński-Ostoja w swoich barwnych karykaturach daje upust francusko-polskiemu resentymentowi do Niemców i wysyła cesarza Wilhelma do piekielnego kotła.
Mistrz grafiki i zarazem nauczyciel największych polskich grafików XX w. (m.in. Wyczółkowskiego i Pankiewicza). Cztery zdumiewające techniczną biegłością "reprodukcje" arcydzieł polskiego malarstwa, razem z oryginalnym artykułem. Wielka rzadkość.
Ta grafika to, używając dzisiejszych stosunków, MMS wysłany babci. Daniel Chodowiecki, który nie był przez wiele lat w rodzinnym Gdańsku, sporządził ją, żeby pokazać swojej mamie na odległość: żonę, dzieci i wszystkie dzieła sztuki, które ozdabiały ich mieszkanie.