Sztuka dzisiaj oczami Andrzeja Pągowskiego

Artykuł

Sztuka dzisiaj oczami Andrzeja Pągowskiego

Jan Dziaczkowski, Martyna Ścibior, Piotr Młodożeniec, Tomasz Kostecki, Piotr Czajkowski, Marek Rachwalik – to tylko kilka nazwisk artystów, których prace pojawią się na grudniowej aukcji "Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora". 

Fot. Marek Krzyżanek

Kuratorem trzeciej edycji aukcji "Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora" jest Andrzej Pągowski – ceniony artysta, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, wielokrotnie nagradzany m.in. przez magazyn "The Hollywood Reporter" w konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles, czy w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago
Kluczem wyboru prac przez Andrzeja Pągowskiego było przyciągnięcie uwagi przez konkretne dzieło, jak sam mówi "w moim zawodzie podstawowym zadaniem jest zwrócenie uwagi widza. Zatrzymanie go, zainteresowanie. W sztuce historie, które nudzą, czy to w filmie, czy w teatrze, czy książce, nie trafiają do odbiorcy. Jeżeli zdobędą jego ciekawość, to już połowa sukcesu. W malarstwie jest podobnie. Obraz musi budzić emocje, zainteresowanie, chęć obcowania z nim".

Jednym z najciekawszych dzieł, które pojawią się na aukcji, jest praca autorstwa Jana Dziaczkowskiego. Obraz "Skok" to monumentalne dzieło będące idealnym przykładem jego charakterystycznego stylu nawiązującego do Nowej Figuracji oraz polskiego pop-artu. Jednocześnie sposób malowania Dziaczkowskiego po względem budowania kompozycji przywodzi na myśl kolaże, z których słynął artysta. 

Innym ciekawą pracą jest akwarela Tomasza Kosteckiego "Marlena w samochodzie" namalowana z niezwykłą precyzją. Praca powstała na specjalnym papierze wykonanym ze sprasowanych bawełnianych T-shirtów, co wymagało od artysty niezwykłej precyzji w nanoszeniu farby. Na aukcji nie zabraknie również artystów, którzy w ramach tego projektu zadebiutują na polskim rynku sztuki, będą to Maja Janczar, Amadeusz Pucek oraz Zuzanna Belska. 

SZTUKA DZISIAJ. WYBÓR KURATORA
KATALOG AUKCYJNY