Szkło • Sztuka • Design

Artykuł

Szkło • Sztuka • Design

Na pierwszej tegorocznej aukcji Szkło • Sztuka • Design w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie ponad 160 starannie wyselekcjonowanych obiektów, wśród których znajdą się zarówno szkła o charakterze unikatowym, jak i użytkowym. 

 

Precyzją wykonania oraz nietuzinkową formą wyróżniają się szklane kompozycje autorstwa najbardziej kreatywnych polskich artystów szkła. W kwietniowej odsłonie aukcji szkła znalazły się aż trzy niepowtarzalne formy projektu Henryka Albina Tomaszewskiego, które należą do obiektów wyjątkowo poszukiwanych przez kolekcjonerów. Pod młotek trafią również trzy rzeźbiarskie formy autorstwa Ireneusza Kizińskiego, w tym forma z cyklu "Tańczące Eurydyki", będąca zapisem ruchu dwóch finezyjnie ukształtowanych elementów. 

W ofercie aukcji znalazły się także różnorodne projekty Władysława Sawczuka. Od zestawu kieliszków i świeczników o prostych, geometrycznych kształtach, po masywne, wolnoformowane formy z grubym dnem. Szczególne miejsce na zbliżającej się aukcji zajmie szklana rzeźba autorstwa Czesława Zubera, projektanta znanego w Polsce przede wszystkim z przemysłowych realizacji dla Huty Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy-Zdroju. Praca powstała po emigracji artysty do Paryża, podczas której Zuber porzucił techniki hutnicze na rzecz wielokolorowych rzeźbiarskich realizacji. Zainteresowanie kolekcjonerów mogą budzić również dwie rzeźbiarskie, niezwykle ekspresyjne prace Ludwika Kiczury oraz ręcznie formowana z barwionego w masie szkła kompozycja "Duch", pochodząca z najsłynniejszego cyklu prac Michała Diamenta. Bogactwem kolorów oraz precyzją wykonania zachwycają zaś szkła stworzone przez Marię Veltuzen-Nagrabecką oraz Leszka Nagrabeckiego. 

Nie zabraknie także projektów innych wybitnych twórców polskiego wzornictwa – Zbigniewa Horbowego, Jana Sylwestra Drosta, Adama Jabłońskiego, czy Kazimierza Krawczyka. Do ciekawych obiektów zaliczyć można zwłaszcza zestawy do napojów z efektem "matowego szronu" projektu Horbowego, stworzone dla zielonogórskiego Polmosu. Oryginalnymi formami i bogactwem koloru zachwycają również wazony, kufle i kielichy realizowane przez krakowską filię Instytutu Szkła w Warszawie. 

Huta Szkła Gospodarczego "Sudety" w Szczytnej Śląskiej, proj. Zbigniew Horbowy

Na wyjątkową uwagę zasługują szkła wykonane przez współczesnych artystów. Nowatorstwem i oryginalnym designem wyróżniają się formy dekoracyjne Aleksandry Kujawskiej, ubiegłorocznej zwyciężczyni konkursu DOBRY WZÓR. DESA Unicum zaprezentuje również formę z kolekcji "Wzrost" autorstwa Agnieszki Bar, wyrosłą z połączenia plecionkarstwa oraz szklarstwa. Do formowania naczyń z gorącego szkła artystka używa bazy stworzonej z wiklinowej plecionki. Wśród prezentowanych form znajdują się także projekty Szymona Lubińskiego, członka wrocławskiej Grupy Luxus, który do tworzenia swoich szklanych asamblaży wykorzystuje znalezione przedmioty będące niegdyś obiektami masowej produkcji.

fot. Paweł Bobrowski / DESA Unicum

Wszystkie obiekty oferowane podczas aukcji "Szkło. Sztuka. Design" zaprezentowane zostaną na przedaukcyjnej wystawie, dostępnej od 12 kwietnia do 21 kwietnia w godzinach otwarcia domu aukcyjnego DESA Unicum.

Aukcji towarzyszyć będzie kolejna odsłona DESA Design Days. Już 13 kwietnia zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi ekspert DESA Unicum Cezary Lisowski oraz Anna Maga z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zapisz się na wydarzenie!