16 lipca 2021

SERWISY WINCENTEGO POTACKIEGO

Lata 50. i 60. XX w. zostały zdominowane w polskim wzornictwie przez nurt organiczny. Styl ten określany jako "New Look" wprowadzał kształty o miękkiej linii, asymetrię i abstrakcyjne dekoracje w czystych, dynamicznych barwach. 

"Jeśli chodzi o polską ceramikę z okresu "New Look" to zobaczymy wyraźną odrębność polskich wyrobów i ich swoistą oryginalność. Nie były one prostym powieleniem wzorców zachodnich, a raczej kreacją indywidualną. Od strony formalnej była to próba stworzenia przedmiotów prostych w kształcie i funkcjonalnych, ale jednocześnie zaskakujących dla odbiorcy często na przykład przez swoją asymetrię formy i interesującą, abstrakcyjną dekorację od graficznych po malarskie (…)" (Asymetria formy i abstrakcyjne dekoracje. Wywiad z Barbarą Banaś, www.elle.pl). Przykładami doskonale odzwierciedlającymi te nowe tendencje w ceramice stołowej są serwisy kawowe ‘Krokus' i ‘Goplana' zaprojektowane przez Wincentego Potackiego dla Zakładów Porcelany Stołowej w Ćmielowie w 1960. 

Oba serwisy zaprezentowano na XXX Międzynarodowych Targach w Poznaniu w listopadzie 1960. Wyróżniały się wysokimi, smukłymi, cylindrycznymi formami. Były jednymi z najbardziej popularnych ćmielowskich serwisów kawowych tamtej dekady, współcześnie określane są mianem klasyków polskiego designu. 

Wincenty Potacki urodził się w Warszawie 22 stycznia 1904. Był uczniem tamtejszej Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Następnie studiował pod kierunkiem Jana Szczepkowskiego na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał swoje prace w Zachęcie oraz Instytucie Propagandy Sztuki. Współpracę z fabryką porcelany w Ćmielowie rozpoczął w 1935. Tworzył projekty serwisów, wazonów i wielu innych przedmiotów użytkowych. Przed wybuchem II wojny światowej artysta pracował również w fabryce porcelany w Chodzieży.

Już po wojnie podjął współpracę z Zakładami Porcelany Stołowej ‘Wałbrzych' w Wałbrzychu i ‘Karolina' w Jaworzynie Śląskiej. W latach 1950-55 pracował jako nauczyciel w Technikum Ceramicznym w Bolkowie. Wincenty Potacki był autorem kilkudziesięciu wzorów serwisów, które są doskonałymi przykładami ponadczasowego piękna porcelany użytkowej.