Rolex Day-Date - symbol i wartość na pokolenia
Pomijając wartość produktu jako rzeczy materialnej, dla właściciela stanowi on symbol przynależności do pewnego kręgu społecznego, nie inaczej jest w przypadku marki Rolex i modelu Day-Date, który świadczy o sukcesie, jaki odniósł jego właściciel, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie działa.
Model produkowany od ponad 50 lat jest noszony przez prezydentów, celebrytów, aktorów, sportowców, naukowców, działaczy politycznych i wiele innych znamienitych osób jak: Dalai Lama, Lyndon Johnson, Jean-Paul Belmondo, Brad Pitt, Warren Buffett, Jay-Z, Michael Caine, Placido Domingo, Jackie Stewart, Victoria Beckham, Dwight Eisenhower, Winston Churchill, Elton John, Roger Federer, Drake. Jak widać te osoby łączy to, że odniosły sukces i są posiadaczami Rolexa.
Ciekawą historią związaną z tym modelem był prezent ofiarowany przez Marilyn Monroe prezydentowi Johnowi F. Kennedy'emu z grawerem na deklu "With love as always". Kennedy nie był zadowolony z tego prezentu, bo spekulowano o ich romansie i nakazał pozbycie się go. Zegarek został sprzedany na aukcji Alexander Auction House w Greenwich w 2005 za relatywnie niską kwotę 120 tys. dolarów, jednocześnie dublując estymację.
Rolex Day-Date jest jednym z najdłużej produkowanych i oferowanych zegarków na rynku, a jego historia sięga 1956. Ciekawym faktem jest możliwość personalizacji języka dni tygodnia na dysku datownika i wyboru jednego z 26 dostępnych, w tym polskiego, co jest niespotykane w branży zegarkowej, zwłaszcza przy tak dużej produkcji.
Kolejną ważną informację na temat tego modelu stanowi fakt, że jest produkowany tylko w 18- karatowym złocie lub platynie (powstało tylko kilka sztuk w stali, na potrzeby szkoleniowe i prototypy). To ważne dla przyszłych właścicieli, bo widząc taki zegarek, utożsamiamy się w ludźmi, którzy tak jak my odnieśli sukces finansowy. Ważnym elementem jest też charakterystyczna bransoleta o nazwie "President" i wywołuje ona oczywiste skojarzenia i korelacje z prezydentami USA i dyplomacją na najwyższym szczeblu.
Na czerwcowej aukcji zostanie przedstawiony ciekawy egzemplarz o numerze ref. 1803/8 wyprodukowany w 1977. Właścicielem zegarka był polski inżynier posiadający brytyjski paszport, a sam zegarek został mu sprezentowany przez sułtana Omanu Kabusa ibn Sa'id na zakończenie prac związanych z budową nowego państwa. Ciekawostką jest fakt, że zegarek ma tarczę zdobioną dodatkowymi diamentami, które nie są zgodne z referencją tarczy, i w takiej formie zegarek został ofiarowany, co świadczy o jego modyfikacji zegarka jeszcze w Omanie lub jak inne zegarki dla sułtana, w firmie Asprey w Londynie.
Zegarek jest w bardzo dobrym stanie i posiada certyfikat oryginalności z wszystkimi numerami części, wydany przez autoryzowany serwis marki Rolex w Warszawie.