Nie trzeba milionów, by inwestować w zegarki

5 minut z...

Nie trzeba milionów, by inwestować w zegarki

Na marcowej aukcji prezentujemy różnorodną ofertę zegarków, z której wybraliśmy trzy wyjątkowe obiekty o szczególnie ciekawej historii. 

Rolex Daytona to zegarek cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem i wzrostem wartości. W ofercie marcowej aukcji prezentujemy ten właśnie model o referencji 116520 z manufakturowym mechanizmem w stalowej kopercie, z pełnym kompletem pudełek i dokumentów. Jego wartość wzrosła z około 30 tysięcy (w dniu zakupu) do około 200 tysięcy (to obecna wartość rynkowa). Jeszcze wyższe kwoty można uzyskać za egzemplarze z początków produkcji, gdy Rolex montował mechanizmy El Primero firmy Zenith. Nie wierzono jednak, że zegarek ze stoperem zostanie przyjęty przez szerszą grupę odbiorców. Współcześnie oferowane modele, w związku z ograniczoną dostępnością związaną z bardziej skomplikowanym montażem mechanizmu niż w przypadku prostszych komplikacji, także są cenione wyżej, niż w przypadku cen sklepowych. Ten stosunkowo prosty zegarek, posiada dość nietypowy zestaw cech i funkcji: mechanizm z automatycznym naciągiem i funkcją stopera, bez datownika i innych komplikacji mogących zakłócać dokładność wskazań czasu czy samego stopera. Prostota, precyzja, prestiż, ponadczasowość, to cechy które sprawiają, że Daytona to zegarek ceniony już od czasu jego powstania i nadal pożądany przez miliony ludzi na całym świecie.

Omega Speedmaster Mark 4.5 to zegarek o historii pełnej ciekawych szczegółów. Linia Speedmaster została zaprezentowana w 1957 roku, a jej charakterystyczną cechą był mechanizm ze stoperem. Nazwa Mark 4.5 powstała z połączenia koperty i podobnej tarczy do modelu Mark 4 oraz dodania mechanizmu z modelu Mark 5. Sam mechanizm bazuje na legendarnej konstrukcji marki Lemania i jest zdecydowanie ciekawszym wyborem, niż często stosowany mechanizm Valjoux. 


Model ten posiada jedna wyjątkowa cechę: na deklu widnieje logo linii Seamaster i wizerunek konia morskiego, a nie tak jak w innych wersjach logo linii Speedmaster. Nie jest to błąd czy pojedynczy przypadek, gdyż tę cechę posiadała cała seria zegarków. Obecnie stanowi to o wyjątkowości tej referencji. Egzemplarz oferowany na aukcji, jest w wyjątkowo dobrym stanie zachowania, dzięki czemu możemy nabyć zegarek, który pokazuje, jak wysokiej jakości materiały użyto do jego produkcji. 

Nazwa Gondolo pochodzi od nazwy Brazylijskiego dystrybutora Gondolo & Labouriau, z którym współpraca trwała od 1872 do 1927 roku. Gondolo zamawiał liczne ciekawe kształty kopert dla swoich klientów i tak powstała linia o wspomnianej nazwie. 


Ref. 5200, w kopercie z białego złota, została zaprezentowana w 2013 roku. W zegarku zastosowano nowy mechanizm zrobiony specjalnie do tej referencji. 8-dniowa rezerwa chodu i podwójny datownik, połączony z tradycyjny ręcznym naciągiem i pięknym zdobieniem, tworzą wyjątkowo atrakcyjny zegarek w stylu art déco. Mechanizm posiada dwa bębny magazynujące energię, co daje 192 godziny dokładnie przekazywanej energii. Zastosowane, nowoczesne elementy high-tech, takie jak sprężyna balansowa Spiromax czy wychwyt Pulsomax, to tylko niektóre innowacje wpływające na dokładność i równomierność przekazywania energii. Nowoczesne elementy wykonane z Silnivaru, które powstały na bazie krzemu, zostały zaprojektowane i opatentowane przez PP Advanced Research Department. Silnivar jest niezwykle twardy, odporny na korozję, antymagnetyczny i o dwie trzecie lżejszy od stali.


Wyjątkowo precyzyjny datownik zmienia odczyt dokładnie o godzinie 12 i robi to w czasie szybszym niż mrugnięcie okiem, w przeciwieństwie do większości klasycznych mechanizmów, gdzie zmiana daty zaczyna się i kończy na przestrzeni dziesiątek minut. 


Zegarek posiada przeszklony dekiel, dzięki czemu możemy obserwować pracę wyjątkowo pięknego mechanizmu, który można określić mianem "Haute Horlogerie". To wyjątkowy model, dla wyjątkowych klientów, ceniących najwyższej klasy rzemiosło i detale.