Malarstwo Kacpra Załogowskiego

Artyści mówią

Malarstwo Kacpra Załogowskiego

Październikowa Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum posiada niezwykle intersującą i zróżnicowaną ofertę. W tym miesiącu w naszych propozycjach znaleźć można zarówno obrazy abstrakcyjne, jak i przedstawiające, czy to z nurtu surrealizmu, stylistyki komiksowej, czy też pejzażu. Już od przyszłego tygodnia będziemy mieli przyjemność zaprezentować obraz dawno nie widzianego na aukcjach Kacpra Załogowskiego. Zadaliśmy artyście parę pytań, które mamy nadzieję przybliżą naszym kolekcjonerom jego sylwetkę i charakterystykę niezwykle intrygującego malarstwa. 

 

Kacper Załogowski studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swojej twórczości pochyla się nad własną emocjonalnością, poruszając uniwersalne tematy dotykające każdego z nas. Opowiadając swoje historie w sposób nieoczywisty, pozwala innym odczytać w nich ich własne przeżycia.

 

Wnętrze pracowni Kacpra Załogowskiego zdj. dzięki uprzejmości artysty

Skąd czerpie Pan inspiracje?

 

W moich obrazach skupiam się na opowiadaniu o moich emocjach, wspomnieniach, o rzeczach, których nie umiem wyrażać słowami. Uczyniłem z malarstwa pewnego rodzaju terapię, ale nie maluje dosłownie tego co czuję, ponieważ chcę, by odbiorcy sami opowiadali mi co czują patrząc na moje prace, chcę poznać ich własne historie. Maluję smutne obrazy, żeby nie musieć mieć smutnego życia. 


Od kiedy Pan tworzy?

 

Tworzę odkąd pamiętam, ale na poważnie zacząłem interesować się sztuką w gimnazjum, kiedy zdecydowałem się na kontynuowanie nauki w liceum plastycznym. Wtedy też uświadomiłem sobie, że sztuka to jedyna rzecz, która sprawia mi prawdziwą radość i satysfakcję. 

Czy zawsze wiedział Pan, że będzie artystą?

 

Nie zawsze, nawet do tej pory nie lubię określać się mianem artysty. Myślę, że jeszcze długa droga przede mną.

 

Proszę powiedzieć parę słów o swojej edukacji i rozwoju. 

 

Ukończyłem Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, teraz przygotowuje się do obrony magisterskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwa.

 

Proszę powiedzieć parę słów o Pana technice i procesie tworzenia.

 

Malując korzystam ze szpachli by nadać moim formom specyficzną fakturę. Kolory i wykończenie wykonuje już korzystając z laserunków. Proces powstawania moich prac jest przez to bardzo długi, gdyż przed nałożeniem kolejnej warstwy muszę czekać aż poprzednia porządnie wyschnie, a nierzadko jest to 4-5 warstw laserunków. Najlepiej czuje się przy dużych formatach, często maluje obrazy mniej więcej dwumetrowe, chociaż mniejsze formaty też się zdarzają. 

Wnętrze pracowni Kacpra Załogowskiego zdj. dzięki uprzejmości artysty

Jakie są Pana największe marzenia artystyczne?

 

Moim największym marzeniem jest to, żeby moje prace faktycznie miały wpływ na innych ludzi, żeby dawały im możliwość zadumy, zapraszały do refleksji i zachęcały do poszukiwania ukrytych ścieżek we własnym wnętrzu. 

 

Twórczość jakiego artysty jest dla Pana największa inspiracją?

 

Artyści którzy stanowią dla mnie największą inspirację na ten moment to Adrian Ghenie, Henryk Cześnik i Francis Bacon.

 

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wspominanych prac na żywo w naszej siedzibie w Warszawie przy ulicy Pięknej 1A. Od 21 października do 24 października będzie można zapoznać się z całą ofertą październikowej Aukcji Młodej Sztuki. Zachęcamy do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Zapraszamy także do uczestnictwa w aukcji na żywo i poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia w poniedziałek 24 października o godzinie 19.00.