Kraina czarów Tomasza Sętowskiego
Nicole Lewandowska
Odwoływanie się do wyobraźni, operowanie tym, co dziwne i nieoczywiste, co nigdy nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka, to jedne z wielu cech nurtu, który upodobał sobie Tomasz Sętowski. Tendencje artystyczne, takie jak realizm magiczny i szeroko pojęty surrealizm, są wykorzystywane z powodzeniem od lat przez tego artystę. Pozostając im wierny, stał się zarazem ich czołowym przedstawicielem.
Tomasz Sętowski jest cenionym artystą pochodzącym z Częstochowy, odnoszącym sukcesy na międzynarodowej scenie artystycznej. Wyróżnia się przede wszystkim niezwykłą wyobraźnią i znakomitym warsztatem artystycznym. Częstochowa nie jest jedynie miejscem urodzenia artysty, ale również otoczeniem, gdzie Sętowski najbardziej lubi tworzyć swoje bajkowe obrazy, którymi porywa publiczność. Śmiało można stwierdzić, że jest twórcą wszechstronnie uzdolnionym i pomyślnie wykonuje nie tylko dzieła malarskie, lecz także rzeźby, grafiki czy akwarele w nurcie realizmu magicznego. Co więcej, jest współcześnie uznawany za jednego z najwybitniejszych jego przedstawicieli i jednocześnie jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów należących do tego nurtu.
Tomasz Sętowski zabiera odbiorcę swoich prac w niedostępny świat zagadkowych wizji i baśniowych opowieści, gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją i metafizyką innych światów. Rzeczywistość w tych niezwykłych obrazach zamienia się w oniryczną opowieść. Artysta, jak sam określa swój proces twórczy, poszukuje "skarbów" w krainie swoich fantazji, a następnie wykorzystuje je w konstruowaniu wielkoformatowych i złożonych kompozycji, utrwalonych w technice malarstwa olejnego na płótnie. Sętowski czerpie natchnienie ze wszystkiego co go otacza, ale przede wszystkim z siły swojej wyobraźni. Umysł jest dla niego "swoistą fabryką snów uruchamianą na czas tworzenia." Obrazy, które wychodzą spod pędzla artysty są wynikiem podróży Sętowskiego w głąb siebie. Dają mu one uczucie oderwania od codzienności. Podczas swoich licznych wypraw, tych artystycznych i tych duchowych, artysta wykreował swój własny, indywidualny styl. Jak sam mówi proces tworzenia jest dla niego łatwiejszy, niż późniejsze rozstanie się ze swoim dziełem. Świadomość tymczasowości posiadania obrazu tylko na czas jego malowania i późniejszego rozstania jest dla artysty silnym przeżyciem, jednak sam stwierdza "taki jest los obrazu, podróżować i zmieniać właściciela".
Obrazy zapraszają do odkrycia niezwykłego świata. Widać zamiłowanie artysty do zabawy z pięknem architektury i urbanistyki. Symbolika zawarta w obrazach nie jest oczywista i stanowi intrygujące wyzwanie interpretacyjne dla miłośnika sztuki. W oparciu o własne emocje, przeżycia i doświadczenia widz może samodzielnie odkrywać znaczenia ukryte w bogatych w detale i kolory pracach.
Od lat można obserwować sukcesy odnoszone przez tego wszechstronnego polskiego artystę. Obrazy Tomka Sętowskiego były udostępniane na licznych wystawach indywidualnych w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Prace znajdują się również w znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych. Można je oglądać m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii, czy w "Muzeum Wyobraźni", czyli autorskiej galerii artysty w jego rodzinnej Częstochowie. Odwiedziny w MW mogą być wyjątkowym przeżyciem wkroczenia w świat obrazów Sętowskiego, dzięki specjalnie przygotowanym wnętrzom, w których malowidła ścienne i instalacje znane z jego płócien aranżują całą przestrzeń. Galerie wypełnia różnorodny zbiór rekwizytów i przedstawień. Jak dowiadujemy się ze strony artysty, jego zamiarem było, aby widz poczuł się bohaterem jego obrazów. Tam właśnie Sętowski mógł holistycznie zrealizować swoje wizje, dzięki zgromadzonej kolekcji prac z dziedziny malarstwa, rzeźby i rysunku W MW również znajduje się pracownia artysty, azyl i raj w którym może pracować z dala od zmartwień i trosk współczesnego świata oraz znajdować w zgromadzonych pracach siłę napędzającą do dalszego twórczego działania.