Historia pewnej miłości

13 sierpnia 2021

Historia pewnej miłości

Joanna Wolan

 

Praca Joli (Yoli) Kudeli prezentowana na aukcji "Sztuka ulicy" została zainspirowana prawdziwą historią pary, którą artystka spotkała na jednej z wystaw w San Francisco. "Podczas jednego z wernisaży w galerii pojawiła się przedziwna para. On, Alfonso, inwalida o jednej nodze o kulach, ona, Eleonora, starsza pani poruszająca się z trudem z balkonikiem. Jak się później okazało, Alfonso pochodził z Puerto Rico, był poetą, rewolucjonistą, tłumaczem i redaktorem w lokalnej latynoskiej gazecie. Ona była pielęgniarką, mimo podeszłego wieku nadal chłonna wiedzy, studiowała genetykę na wieczorowym uniwersytecie. Byli piękni i czyści w czułości, jaką sobie okazywali" – opisuje artystka.

Kompozycja pracy Kudeli zbudowana jest na kształt obrazu Rufina Tamayo "The Lovers" z 1943 znajdującego się w zbiorach Museum of Modern Art w San Francisco. W przypadku obu tych dzieł widzimy parę patrzącą sobie głęboko w oczy i trzymającą się za ręce w romantycznym geście. Artystka niejako reinterpretuje obraz meksykańskiego malarza poprzez umieszczenie go jako tła, na które zostało "nałożone" zdjęcie Eleonory i Alfonsa. Środki formalne, którymi posługuje się Kudela, podkreślają fragmentaryzację pamięci i zanikanie wspomnień.

Praca "Lovers" była prezentowana kilkukrotnie – w Andor Gallery w 2012 i na ścianie Cross Street Gallery w 2014. Instalacja pojawiła się także w podziemiach paryskiego Gare Du Nord w 2016 w ramach Quai 36 Art Residence. Artystka planowała powrócić do San Francisco i pokazać pracę w mieście, gdzie spotkała parę swoich bohaterów, niestety w 2014 oboje odeszli, jedno po drugim, w przeciągu kilku miesięcy.

Na czwartej edycji aukcji "Sztuka ulicy" pojawi się wiele niezwykłych dzieł – jednym z nich jest praca Joli (Yoli) Kudeli "Lovers".

Inspiracją dla artystki oraz pewnym punktem wyjścia w budowani kompozycji pracy był obraz Rufina Tamayo "The Lovers" z 1943, który znajduje się w zbiorach Museum of Modern Art w San Francisco.