17 kwietnia 2021

Fotografia z pierwszej profesjonalnej sesji Angeliny Jolie

Autorem portretu aktorki Angeliny Jolie jest Harry Langdon. Historia tej fotografii wiąże się z pewną tajemnicą. Fotograf nie wiedział, że fotografuje dziewczynę, która ma jedynie 15 lat. Zdjęcia powstałe podczas sesji były pierwszymi profesjonalnymi fotografiami w karierze aktorki.

 

Amerykański fotograf Harry Langdon specjalizował się w sesjach fotograficznych dla aktorskich gwiazd, sławnych wokalistów i polityków. W latach 80. i 90. w studio Langdona fotografowali się właściwie wszyscy znani celebryci z Hollywood. Wśród nich byli Jane Fonda, Linda Evans, Nancy Regan, George Clooney, George Hamilton, Diana Ross, Halle Berry czy Angelina Jolie. Właśnie z sesją zdjęciową Jolie jest związana pikantna historia. Langdon, który zawsze dobrze przygotowywał się do spotkania z bohaterami swoich fotografii, tym razem niewiele wiedział o modelce, która miała przyjść na zdjęcia. Po latach w ten sposób opowiadał o tym zdarzeniu: 

 

"Zazwyczaj zanim rozpocznę nową sesję staram się dowiedzieć więcej o swoim nowym kliencie. Osoba, która mnie wtedy reprezentowała, nie przekazała mi informacji o jej [Angeliny] prawdziwym wieku, aby nie wpłynęło to na sposób, w jaki z nią pracowałem. Powiedziano mi i sądziłem, że miała 18 lat, i wziąwszy pod uwagę jej zmysłowość wiedziałem, że najważniejsze jest zyskanie jej zaufania. Nigdy nie narzucałem się, ponieważ gdy fotograf przekroczy tę granicę, fotografowany będzie zachowywał dystans. Angelina po prostu ‘stanęła przed kamerą'. Bez żadnych ograniczeń. Zachowałem spokój i pozwoliłem jej na wyrażenie siebie, mówiąc niewiele więcej niż ‘odwróć się w lewo, odwróć się w prawo'. Rozmowa była zbędna".

W ofercie aukcji Fotografia Kolekcjonerska. Sławy Gwiazdy Osobowości, oprócz portretu młodziutkiej Angeliny Joli, znajdują się również inne fotografie autorstwa Harry'ego Langdona.