Najwięksi mistrzowie Op-Art, Abstrakcji Geometrycznej oraz postmodernizmu w DESA Unicum

Artykuł

Bliżej do sztuki: Empiria

DESA Unicum rozpoczyna bliską współpracę z artystami młodego pokolenia. Cykl wystaw rozpocznie prezentacja twórczości świetnie rokującego artysty – Patryka Paliwody. Wystawa z możliwością zakupienia eksponowanych prac potrwa od 17 do 23 sierpnia. W sobotę 20 sierpnia będziemy mieli przyjemność zaprosić Państwa na oficjalne spotkanie z artystą oraz panel z udziałem naszych ekspertów dotyczący wskazówek dla początkujących kolekcjonerów.

Patryk Paliwoda, 04020301, 2022

"Empiria" jest pierwszą wystawą artysty na tak dużą skalę. Do tej pory jego twórczość pojawiała się jedynie na rynku aukcyjnym. W ostatnim półroczu artysta cieszy się stałym wzrostem cen. Zaczynając na Aukcjach Młodej Sztuki, jego prace były licytowane za 6 000 zł, czyli o 2 000 zł więcej niż średnia cena sprzedaży prac młodych twórców. Już w czerwcu obraz "Forma Duszy Leku" wziął udział w Aukcji Sztuka Dzisiaj: Wybór Kuratora, której tym razem przewodniczył Wojtek Sokół. Praca Paliwody uzyskała wówczas cenę 16 000 zł i okazała się jedną z najlepiej sprzedanych pozycji na aukcji, przebijając górną granicę swojej estymacji o 100 procent.

Patryk Paliwoda, BOZON, 2022

Obrazy Paliwody bezsprzecznie trzeba zobaczyć na żywo. Działają one na odbiorcę w sposób nieoczywisty. Przez światło, które artysta zaprasza na płótno, hipnotyzują i angażują. Prace są zróżnicowane fakturowo w sposób niezwykły i dopracowany technicznie. Światło padające na warstwę malarską buduje przestrzeń i głębię, a wysublimowane szczegóły tworzą przemyślną kompozycję. Jego prace są minimalistyczne, a zarazem wielopłaszczyznowe, o nieskończonej ilości interpretacji. Są pełne frapujących zestawień płaszczyzn i struktur oraz napięć kolorystycznych i kompozycyjnych. Czyste formy geometryczne i niezwykła faktura prowokują złudzenia optyczne. Artysta celowo buduje nieoczywistą trójwymiarowość przestrzeni tak, żeby zaangażować obserwatora w interakcję z obrazem. Każda kompozycja struktur zmusza odbiorcę do bezpośredniej relacji, a następnie wprowadza w odmienny stan emocjonalny. Artysta, tworząc, nieodzownie wplata w obrazy sferę uczuciową. Ciężki bagaż doświadczeń odgrywa ważną rolę w jego twórczości. Możliwość dowolnej emocjonalnej ekspresji pozwala mu odizolować się od trudnej rzeczywistości. Sztuką reaguje na przeszłość i teraźniejszość, szuka w niej ukojenia.

Patryk Paliwoda, BOZON, 2022