9 grudnia 2021

Bajkowe światy Julitty Karwowskiej-Wnuczak

Julitta Karwowska-Wnuczak jest malarką, autorką ilustracji do wielu książek oraz koncepcji plastycznych do filmów rysunkowych. Największy rozgłos przyniosły jej postacie Filemona i Bonifacego według scenariusza Marka Nejmana i Sławomira Grabowskiego. Twórcą filmowych wizerunków kotów był Ludwik Kronic, Julitta Karwowska-Wnuczak zilustrowała wszystkie książki opowiadające o perypetiach Filemona i Bonifacego, różniące się od filmowych sylwetek bohaterów bajki.  

Artystka ukończyła studia na warszawskiej ASP, dyplom obroniła w pracowni malarskiej prof. Eugeniusza Eibischa. W 1961 Julitta Karwowska-Wnuczak rozpoczęła współpracę z Biurem Wydawniczym "RUCH". Projektowała pocztówki i ilustracje – pierwsze wykonała w 1962 do tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny pt. "Dziwne przygody Ignasia". W tym samym roku rozpoczęła długoletnią współpracę z Instytutem Wydawniczym "Nasza Księgarnia", dzięki temu powstały ilustracje do publikacji tj.: "Opowieści staroindyjskie" Shanty Rameshwara Rao, "Książniczka Głogu" Władysława Ludwika Anczyca, "Przygody Narizinii, czyli zadartego noska" Monteiro Lobato, "Bajki – nie tylko o smoku" Ireneusza Iredyńskiego. 

Prace Julitty Karwowskiej-Wnuczak wystawiane były na wystawach m.in. we Włoszech, Czechosłowacji, NRD, RFN, Japonii, ZSRR, Danii. W Kopenhadze, gdzie wtedy mieszkała i tworzyła w 1969 miała wystawę indywidualną w Galerii Broste. Artystka prezentowała swoje prace podczas Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bolonii.  

Wielkim powodzeniem cieszyły się ilustracje zamieszczane w "Almanachu Polonii" do którego artystka opracowała siedem roczników. Prace wyróżnia nasycenie kolorem, różnorodność formy, postacie budzące sympatię i rozbudzające wyobraźnię. 

Julitta Karwowska-Wnuczak ożywia opowieści do których tworzy niepowtarzalne ilustracje. Każdy tytuł urzeka odrębnym światem, do którego czytelnik jest serdecznie zaproszony. W pracach artystki widać bogaty warsztat malarski, świadomość motywów pojawiających się w historii sztuki jak i zróżnicowanie form związanych z dorobkiem artystycznym różnych kultur. 

Twórczość Julitty Karwowskiej-Wnuczak wpisuje się w najlepszy okres polskiej ilustracji książkowej lat 1950-80. Wielokrotnie nagradzani artyści, prezentowali prace na światowych wystawach, doceniane za swobodę, różnorodność, indywidualizm, poczucie humoru czy nowatorskie podejście. Duży wpływ na ukształtowanie się tego zjawiska określanego mianem Polskiej Szkoły Ilustracji miała sytuacja społeczno-polityczna w Polsce, zdominowanej doktryną socrealizmu. Artyści podejmowali się zajęć graficznych takich jak projektowanie plakatów czy ilustracji. 

W 1959 polscy artyści zdobyli na III Międzynarodowej Wystawy Sztuki Edytorskiej w Lipsku 12 medali, w tym dwa złote dla Józefa Wilkonia i Olgi Siemaszko. Na XII Triennale Sztuki Użytkowej w Mediolanie w 1960 polscy ilustratorzy zostali nagrodzeni dziesięcioma złotymi medalami indywidualnymi. Kolejne międzynarodowe wystawy, targi książki oraz biennale ilustracji dziecięcej na których polscy twórcy zdobywali nagrody, ugruntowały renomę i status zjawiska Polskiej Szkoły Ilustracji. 

Ilustracje Julitty Karwowskiej-Wnuczak. Świat baśni
Zobacz ofertę aukcji Zobacz ofertę aukcji