17 grudnia 2019

100 AUKCJI MŁODEJ SZTUKI

Jako pierwsi w Polsce mamy przyjemność zaprezentować 100 edycję aukcji "Młoda Sztuka". Z tej okazji zgromadziliśmy aż 100 wysoko wyselekcjonowanych obiektów. Ten różnorodny zbiór odzwierciedla 11 lat naszych działań związanych z popularyzacją sztuki artystów młodego pokolenia. Całość oferty to propozycje najbardziej obiecujących i interesujących artystów nowej generacji dostępnych na polskim rynku sztuki.

Wśród nich znajdują się takie nazwiska, jak Mirella Stern, Anna Zalewska, Bartłomiej Koter, Łukasz Biliński, którzy na przestrzeni lat zyskali rozpoznawalność, a ich prace cieszą się ogromną popularnością wśród nabywców. W jubileuszowej edycji aukcji znaleźć można również prace tych twórców, którzy mogą pochwalić się niemałymi sukcesami zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wśród nich m.in. Katarzyna Kukuła, Ewa Żuchnik, Katarzyna Gołębiowska, czy Filip Moszant.

Projekt "Młoda Sztuka" pełni bardzo ważną rolę na polskim rynku sztuki. Charakteryzują go trzy najważniejsze cele. Aukcje "Młodej Sztuki" mają za zadanie promować artystów nowej generacji – młodych, polskich, zdolnych twórców, którzy poprzez aukcje bardzo często stawiają swoje pierwsze kroki w świecie rynku sztuki. Propagowanie kolekcjonerstwa w Polsce jest dla nas bardzo ważną misją, dlatego też tego typu aukcje stanowią również dużą wartość dla upowszechniania kultury obcowania ze sztuką. Wraz z otwarciem rynku na sztukę młodych artystów została zniesiona bariera uczestnictwa w aukcji dla wielu młodych kolekcjonerów i miłośników sztuki. Za sprawą tego formatu aukcji swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczęło tysiące osób, a dla współpracujących z nami artystów udział w aukcji był często trampoliną do sukcesu.

Rys. wykres wyników aukcyjnych poszczególnych obrazów Bartłomieja Kotera w latach 2014-2018 wraz z opłatą aukcyjną.

Zainteresowanie pracami młodych artystów nie słabnie, a wręcz rośnie z roku na rok. Natomiast cele, które od początku przyświecały nam przy tworzeniu aukcji, z perspektywy tych 11 lat ich funkcjonowania możemy uznać za wypełnione. W DESA Unicum 19 grudnia odbędzie się 100. "Młoda Sztuka", która stanie się pewnego rodzaju podsumowaniem jednego z obszarów naszej działalności. Mając na uwadze to, jakim sukcesem okazał się być projekt "Młoda Sztuka", ochoczo wchodzimy więc w kolejne edycje, aby przez kolejne lata mogły służyć młodym artystom oraz ich miłośnikom, a radość obcowania z dziełem sztuki stało się jak najbardziej dostępne i powszechne.