Sztuka Współczesna. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna
3 grudnia 2020 godz. 19:00

Henryk Stażewski (1894 Warszawa - 1988 Warszawa)
"Relief biało-czarno-fioletowy", 1963
Estymacja: 900 000 - 1 200 000 zł
111

akryl, relief/płótno, deska, 57 x 57 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'H. STAŻEWSKI | Relief biało - czarno - fioletowy | IV - 1963 | 57 x 57'
wymiary w oprawie: 81,5 x 80,6 x 8,8 cm
ID: 91410

Reliefy z lat 60. należą do najrzadszych i najbardziej cenionych w twórczości Henryka Stażewskiego. To właśnie z tej dekady, a dokładniej z 1963, pochodzi prezentowany relief. Był to rok, w którym Stażewski przeprowadził się do obszernego mieszkania-pracowni, które dzielił z Marią Ewą Łunkiewicz- Rogoyską i Janem Rogoyskim. Pracownia przy ulicy Świerczewskiego 64/118, na 11 piętrze z widokiem na całą Warszawę szybko stała się miejscem, gdzie zawsze gromadzili się goście – młodzi artyści, krytycy, dawni znajomi, tacy jak Erna Rosenstein z mężem Arturem Sandauerem. „Relief biało-czarnofioletowy” to praca, która została uwieczniona przez Eustachego Kossakowskiego na serii zdjęć z pracowni przy Świerczewskiego. Z tego samego roku pochodzi również kolorowy relief, który znajduje się w kolekcji nowojorskiego Museum of Moder Art.