Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989 (wyniki)
23 czerwca 2020 godz. 19:00

Maurycy Gomulicki (ur. 1969, Warszawa)
"Ela (21)", z cyklu: "Bibliophilia", 2011
Cena wylicytowana: 38 000 zł

Cena wylicytowana: 38 000 zł

plexi, dibond, 60 x 90 cm
Yves du Plessis, Surréalisme, 1958/ Jeanne Bernis L'Imagination, 195 / Denis Huisman, L' Esthétique, 1959 Presses Universitaires de France, Paris, Antykwariat Logos, Warszawa 2010
lambda print/papier metalic, dibond, plexi, 60 x 90 cm
sygnowany, datowany, numerowany i opisany na odwrociu: 'BIBLIOPHILIA | ELA (PORTRAIT WITH BOOKS) | 1/5 + 2AP | 2011 | [sygnatura]'
ed. 1/5 + 2 EA
ID: 85779
  • „Maurycy Gomulicki. Bibliophilia”, MOCAK Contemporary Art Museum in Cracow, 20.05-8.09.2011
"Cały projekt obraca się wokół postaci mojego dziadka Juliusza Wiktora Gomulickiego i jego księgozbioru – biblioteki humanisty i ducha niesfornego, amatora kuriozów i wielbiciela 'pięknych pań'. To realne tło mojego dzieciństwa – przez pierwszych sześć lat życia mieszkałem w domu od sufitu do podłogi szczelnie wypełnionym książkami, częstokroć ustawionymi w dwóch rzędach. Przez następne trzydzieści kilka byłem tam niemal codziennym gościem. Bibliotekę traktuję jak źródło i tło dla fantazji, jak miejsce rozlicznych inicjacji. Zapach kurzu i marzenia o dziewczętach doskonale koegzystują w mojej świadomości. Do dziś dnia przyłapuję się na tym, że kiedy oglądam zdjęcia pornograficzne, których tłem są książki, zamiast skupić się na rozkosznie prężących się ciałach, zaczynam odcyfrowywać tytuły na półkach. Książki to nie tylko zawarta w nich wiedza – dla mnie są one przede wszystkim źródłem przyjemności. Książki i kobiety stały się w moim życiu tak detonatorami marzeń, jak i wehikułem ich spełnienia. Moja osobista historia pełna jest kobiet czytających i piszących”. MAURYCY GOMULICKI