Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
22 października 2020 godz. 19:00

Mela (Maria Melania) Muter (Mutermilch) (1876 Warszawa - 1967 Paryż)
"Młoda dziewczyna"
Cena wylicytowana: 180 000 zł
Ω
"Młoda dziewczyna"

Cena wylicytowana: 180 000 zł

olej/sklejka, 61,5 x 45,5 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'
na odwrociu papierowa nalepka galeryjna
ID: 87482
  • spuścizna po artystce
  • Galerie Gmurzynska, Kolona
  • kolekcja prywatna, Europa
  • Salon des Indépendants. Catalogue de la 61ème expositions, Paris 1950, nr kat 1568
  • Salon des Indépendants. 61ème exposition, Grand Palais, Paryż, 8-20 kwietnia 1950
„Portrety Meli Muter są często dla portretowanego jak gdyby odsłonięciem przed kimś innym własnego charakteru. Bezwzględność prawdy dojrzanej przez malarkę przeraża go. Zdaje mu się, że jest ‘zbrzydzony’. Godzi go z portretem niezawodne podobieństwo fizyczne i osobista faktura malarki, faktura zdobyta latami ciężkiej pracy. Mocno zbudowane rysunkiem, kładzione silnymi, chropowatymi płaszczyznami farby w kolorze najczęściej niebieskim, opartym o żółte tony akcesoriów, pomyślane jako kompozycja barw i płaszczyzn, portrety te są dzisiaj arcydziełami sztuki malarskiej”.

Mieczysław Sterling, Z paryskich pracowni. August Zamoyski – Mela Muter, „Głos Prawdy” 1929, nr 6, s. 3