Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie • Sesja II

W grudniowej ofercie II sesji aukcji Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie zgromadziliśmy nieco ponad 90 wyjątkowych dzieł sztuki. Największym odkryciem jest tutaj wystawiane i wzmiankowane w epoce płótno Józefa Chełmońskiego. Fenomenalne „Zakończenie polowania” powstało w 1894 roku i wzbudziło już wtedy niemałe kontrowersje. Chełmoński namalował tę kompozycję z dużą dozą realizmu, już po przeprowadzce do majątku zlokalizowanego w mazowieckiej Kuklówce.

Pośród pozostałych obiektów, w ofercie odnajdą Państwo ściśle wyselekcjonowany wybór malarstwa o wysokich walorach artystycznych. Na aukcji pojawią się prace wybitnych reprezentantów kręgu École de Paris, a wśród nich obrazy Meli Muter, Mojżesza Kislinga, Henryka Haydena, Włodzimierza Terlikowskiego i Henryka Epsteina. Nie zabraknie tu również reprezentantów Młodej Polski, a wśród nich prawdziwego mistrza symbolizmu – Jacka Malczewskiego. 16 grudnia będzie można wylicytować także inne interesujące dzieła autorów takich jak Wlastimil Hofman, Wojciech i Jerzy Kossak, Kazimierz Sichulski czy Jan i Adam Styka.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (53)

101
Władysław Szerner Jr.
W czasie żniw
olej/płótno, 51 x 40 cm
Cena wylicytowana: 19 000 zł
102
Adam Setkowicz
Gęsiarka
olej/płótno, 34,5 x 50 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
103
Bronisława Rychter-Janowska
W małym dworku, 1935
olej/tektura, 34 x 24 cm
Cena wylicytowana: 20 000 zł
104
Wlastimil Hofman
Zaduma. Wędrowiec i anioł, 1937
olej/sklejka, deska, 80 x 100 cm
Cena wylicytowana: 85 000 zł
105
Wlastimil Hofman
Zwiastowanie, 1936
olej/płótno, 48 x 63 cm
Cena wylicytowana: 38 000 zł
108
Mojżesz Kisling
"Akt siedzący" ("Nu assis"), około 1930
olej/płótno, 41 x 33 cm
Cena wylicytowana: 300 000 zł
109
Mojżesz Kisling
"Pejzaż prowansalski", 1918
olej/płótno, 46 x 55 cm
Cena wylicytowana: 600 000 zł
110
Mela Muter
"Martwa natura z butelką", lata 30. XX w.
olej/sklejka, 60,5 x 44,5 cm
Cena wylicytowana: 300 000 zł
114
Jacek Malczewski
Zatruta studnia, 1907
olej/tektura, 43,8 x 32 cm
Cena wylicytowana: 300 000 zł
115
Jacek Malczewski
Portret generała Aleksandra Truszkowskiego, 1923
olej/płótno naklejone na tekturę, 40 x 48,5 cm
Cena wylicytowana: 100 000 zł
118
Roman Kazimierz Kochanowski
Pejzaż leśny, około 1930
olej/papier ścierny naklejony na tekturę i deskę, 23 x 15,5 cm
Cena wylicytowana: 6 000 zł
119
Roman Kazimierz Kochanowski
Jesienny las
olej/deska, 10 x 17 cm
Cena wylicytowana: 10 000 zł
121
J. Konarski
Napad wilków
olej/płótno, 75 x 110 cm
Cena wylicytowana: 48 000 zł
123
Franciszek Wastkowski
Przed chatą, 1879
olej/płótno, 58 x 107 cm
Cena wylicytowana: 40 000 zł
124
Wojciech Kossak
W stajni, 1929
olej/płótno, 50 x 61 cm
Cena wylicytowana: 50 000 zł
125
Jerzy Kossak
Odwrót spod Moskwy, 1934
olej/sklejka, 50 x 80 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
127
Włodzimierz Terlikowski
"Grand Canal"
olej/płótno, 54,5 x 73 cm
Cena wylicytowana: 26 000 zł
128
Włodzimierz Terlikowski
Łuk triumfalny w Orange, 1922
olej/płótno, 54 x 73 cm
Cena wylicytowana: 35 000 zł
129
Włodzimierz Terlikowski
Anemony, 1929
olej/płótno, 45 x 60 cm
Cena wylicytowana: 20 000 zł
137
Joseph Pressmane
"Macierzyństwo" ("Maternité")
olej/tektura, 35 x 26 cm
Cena wylicytowana: 16 000 zł
142
Stanisław Paciorek
Pejzaż jesienny z willą, lata 20. XX w.
olej/tektura, 38,5 x 57 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 3 000 zł
144
Henryk Uziembło
Wnętrze lasu o zmroku, 1902
olej/deska, 21 x 13,5 cm
Cena wylicytowana: 3 000 zł