Grażyna Kulczyk Collection. Powiększenie

Termin i miejsce aukcji:
20 października 2022 godz. 19:00

WARSZAWA

Departament:
Fotografia
kod aukcji:
1191KOL033
W kolekcji Grażyny Kulczyk fotografia odgrywa rolę szczególną – zarówno medium, jak i wykorzystujący je twórcy, okazali się dla kolekcjonerki wyjątkowo bliscy. To dlatego dla kolekcjonerstwa dzieł fotograficznych jest ona jedną z najważniejszych, wręcz pionierskich postaci, które ukształtowały zainteresowanie, którym teraz się cieszy. Prezentowany zbiór pokazuje rozpiętość jej artystycznych zainteresowań, które sięgają od klasycznej przedwojennej fotografii, poprzez przełomowe dzieła twórców powojennych, aż po najnowsze – i najbardziej odważne – projekty artystów młodego pokolenia. Dlatego zdecydowaliśmy o wyodrębnieniu fotografii z kolekcji poprzez poświęcenie jej projektu „Powiększenie”.

Tytuł projektu odnosi się do terminologii fotograficznej, ale również do zwiększania znaczenia fotografii w świecie kolekcjonerskim, która jest stałą i coraz mocniejszą częścią rynku sztuki. Pojawiają się także nowi kolekcjonerzy. Dzieje się tak właśnie dzięki takim postaciom jak Grażyna Kulczyk, która niewątpliwie jest prekursorką tworzenia świadomej i zaangażowanej kolekcji fotografii w Polsce. Z niesłychaną wrażliwością i intuicją wyszukiwania prac różnych artystów i zestawiania ich ze sobą w taki sposób, aby nadawały sobie wzajemnie nowe i odkrywcze konteksty i znaczenia. Wątek ten ciekawie rozwija Adam Mazur w swoim tekście, który zamieszczamy w niniejszym katalogu.

Aukcja pokazuje, jak pasja kolekcjonowania i estetyczne wyczucie pozwalają w ramach jednej kolekcji współistnieć dziełom osobowości polskiej i światowej fotografii. Od eksperymentów formalnych Bronisława Schlabsa i Joanny Zastróżnej, po prace polskiej sztuki krytycznej z „Lego” Zbigniewa Libery i prace Doroty Nieznalskiej, problemy tożsamości i kondycji ludzkiej u Krzysztofa Kuzyszyna i Loretty Lux, po dokumentacje akcji Zhang Huana podejmującego tematy historycznych i politycznych przemian i ich wpływu na zachowania społeczne. Aukcja „Powiększenie” będzie również pierwszą na polskim rynku aukcyjnym tak spektakularną i bogatą ofertą uznanej i poszukiwanej światowej fotografii, w której pojawią się tak znane nazwiska jak Thomas Ruff i Thomas Demand.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie