Grażyna Kulczyk Collection. Klasyka. Tadeusz Kantor

Termin i miejsce aukcji:
19 października 2022 godz. 19:00

WARSZAWA

Departament:
Sztuka Współczesna
kod aukcji:
1189KOL031
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu pierwszy w historii polskiego rynku sztuki projekt poświęcony w całości dorobkowi Tadeusza Kantora, którego bez wątpienia można nazwać klasykiem współczesności. Ze względu na liczną reprezentację obiektów w zbiorze, ich przekrojowy charakter i pozycję tego artysty w polskiej sztuce powojennej, właśnie jemu dedykujemy niniejszy katalog. Chcemy ukazać Kantora jako najważniejszego polskiego artystę tworzącego po wojnie, totalnego, ponadczasowego, oryginalną osobowość teatru podziemnego i eksperymentalnego, a w końcu niekwestionowanego reformatora i animatora życia kulturalnego w Polsce odradzającej się po wojnie. Kantor był artystą niezwykle wrażliwym, ogarniętym pasją tworzenia, bezkompromisowym, a przede wszystkim na wskroś nowoczesnym.
Zwracamy też uwagę na międzynarodową pozycję tego artysty. Spośród rodzimych twórców to właśnie Kantor najczulej wsłuchiwał się w puls życia artystycznego na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Wierzył w postęp i ciągle poszukiwał nowych, niezużytych jeszcze form wypowiedzi. Dlatego też każdy z wyjazdów autora owocował importowaniem na polski grunt nowych zachodnich kierunków i tendencji.
Zbiór prac Tadeusza Kantora odzwierciedla rangę kolekcji Grażyny Kulczyk. Wyraża też jej zainteresowanie innymi formami artystycznej ekspresji, do jakich należy teatr i taniec. Odkąd dołączyły do kolekcji, prace były prezentowane na licznych wystawach, które podkreślały ich różne konteksty, m.in. „The Year We Made Contact” czy „Do każdego gestu inny aktor”.
Jeszcze nigdy kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki nie mieli okazji na jednej aukcji obejrzeć – i wylicytować – tak wybitnych prac Tadeusza Kantora. Jak pisze Lech Stangret w swoim tekście, prace te mogłyby stanowić najcenniejszy zbiór XX-wiecznej sztuki niejednego muzeum. Znawca sztuki Tadeusza Kantora w swojej analizie prezentuje rozmaite wątki, które łączą te prace zarówno ze sobą, jak i z pozamalarską twórczością tego artysty. Uważamy, że wszechstronny zakres działalności artystycznej Kantora może stać się niezwykle ciekawym, wielowątkowym materiałem do opracowania, cennym źródłem wiedzy dla zainteresowanych twórczością artysty, a także niebywale ważnym wydarzeniem dla kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie