Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier

Termin i miejsce aukcji:
Kod aukcji:
Departament:
Edgar Degas to artysta światowej klasy. Jego dzieła osiągają na rynku sztuki zawrotne kwoty, a kolekcjonerzy zawzięcie walczą ze sobą o wszystkie wystawiane podczas licytacji prace. Aukcja kompletnego zestawu brązowych odlewów rzeźb Degasa, to w Polsce wydarzenie wyjątkowe i bezprecedensowe. Jest to jednocześnie okazja do zapoznania się z twórczością mistrza, jak także możliwość wzbogacenia swojej kolekcji o dzieła wybitnej rangi.
Edgar Degas przyszedł na świat w 1834 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o arystokratycznych korzeniach. Jego ojciec był Włochem z Neapolu, a matka Kreolką z Nowego Orleanu. Zapewne po rodzicach odziedziczył gorący temperament, który to stał się cechą znamienną jego osoby. Jean-Paul Crespelle pisał, że „bywał aniołem i demonem…” (Jean-Paul Crespelle, Degas i jego świat, tłum. Maria Michalska Ciołek, Warszawa 1977, s. 9). Ambiwalentny charakter twórcy unaoczniają jego własne wypowiedzi. „Chciałbym być sławny i nieznany”, mawiał. Charles Baudelaire nazwał go kiedyś „malarzem współczesnego życia”. Rzeczywiście Degas z niebywałym pietyzmem odtwarzał otaczającą go rzeczywistość, a wśród kilku szczególnie ulubionych grup tematycznych wyróżnić możemy: tancerki baletu, kobiety i konie.
Artysta był luźno związany z grupą impresjonistów. Choć regularnie wystawiał z nimi swoje dzieła, to nigdy nie określił siebie mianem impresjonisty. Mało tego, często krytykował poczynania swoich kolegów po fachu. Edgar Degas był indywidualistą i samotnikiem. Kojarzony jest głównie z malarstwem, choć samą rzeźbą zainteresował się bardzo wcześnie. Początki tych fascynacji sytuować można już na rok 1860, kiedy to młody adept sztuki powrócił z trwającej przeszło trzy lata podróży do Italii. Wybitne dzieła wielkich mistrzów włoskiego odrodzenia i manieryzmu wywarły na Degasie ogromny wpływ. Twórca nigdy jednak nie kopiował zaobserwowanych form. Tradycja, której był wierny przez całe swoje życie stanowiła dla niego punkt wyjścia.
Jedyną, publicznie zaprezentowaną za życia Degasa rzeźbą jest „Mała czternastoletnia tancerka”, do której pozowała mu młoda uczennica baletu Opery Paryskiej – Marie van Goethem. Kompozycja wystawiona w 1881 roku w Paryżu, podczas VI wystawy impresjonistów wywołała skandal i zapoczątkowała falę ostrej krytyki. Rozgoryczony niezrozumieniem odbiorców mistrz postanowił już nigdy więcej nie eksponować swoich rzeźb. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal tworzył woskowe kompozycje. Po jego śmierci w 1917, w atelier zlokalizowanym przy Boulevard de Clichy 6 na paryskim Montmartrze odnaleziono około 150 rzeźb. Ostatecznie wybrano 74 formy, które złożyły się na spuściznę artysty. Postanowiono odlać zachowane dzieła w brązie. Począwszy od lat 20. XX wieku procesem tym zajmowały się kolejno dwie odlewnie – Hébrard i Valsuani. Z tej drugiej wytwórni pochodzi zestaw oferowanych na aukcji rzeźb Edgara Degasa.

Filmy o aukcji

Koordynator sprzedaży

Redakcja katalogu

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (66)

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie
2
Edgar Degas
"Kłaniająca się tancerka" ("Danseuse saluant")
brąz patynowany, wys.: 21,8 cm
Cena wylicytowana: 11 000 zł
3
Edgar Degas
"Kłaniająca się tancerka" ("Danseuse saluant")
odlew/brąz patynowany, wys.: 21,4 cm
Cena wylicytowana: 19 000 zł
4
Edgar Degas
"Mała czternastoletnia tancerka" ("Petite danseuse de quatorze ans")
odlew/tkanina, brąz patynowany, wys.: 97,3 cm
Cena wylicytowana: 200 000 zł
6
Edgar Degas
"Ubrana tancerka w spoczynku" ("Danseuse habillée au repos")
odlew/brąz patynowany, wys.: 43,2 cm
Cena wylicytowana: 70 000 zł
11
Edgar Degas
"Taniec hiszpański" ("Danse espagnole")
odlew/brąz patynowany, wys.: 43,4 cm
Cena wylicytowana: 18 000 zł
18
Edgar Degas
"Koń przy wodopoju" ("Cheval à l’abreuvoir")
brąz patynowany, wys.: 16,9 cm
Cena wylicytowana: 28 000 zł
19
Edgar Degas
"Koń hodowlany" ("Cheval se cabrant")
brąz patynowany, wys.: 32,7 cm
Cena wylicytowana: 32 000 zł
26
Edgar Degas
"Taniec hiszpański" ("Danse espagnole")
odlew/brąz patynowany, wys.: 44,4 cm
Cena wylicytowana: 45 000 zł