Art Outlet. Sztuka Dawna

W tegorocznej, letniej ofercie aukcji Art Outlet. Sztuka Dawna znalazło się ponad sto trzydzieści zróżnicowanych pod względem tematycznym i stylistycznym dzieł sztuki. Pod młotek pójdą prace uznanych i wybitnych artystów, a wśród nich m. in. wizerunek „Złotowłosej” Meli Muter, imponujący pejzaż mazowiecki ze stadem wron Józefa Rapackiego, dwa nastrojowe krajobrazy Michała Gorstkina Wywiórskiego, symbolistyczne kompozycje Wlastimila Hofmana czy ekspresyjny widok bretoński Henryka Epsteina.

W ofercie zauważalny jest niewątpliwie interesujący wątek orientalny, w który znakomicie wpisują się rzadko występujące na rynku prace Adama Styki, a także obrazy Wojciecha Kossaka, Aleksandra Laszenki oraz Adolfa Behrmanna. Grupę tą dopełnia wyjątkowa „Cariocca” Feliksa Michała Wygrzywalskiego utrzymana w klimacie śródziemnomorskim, a przedstawiająca dynamiczny taniec trzech kobiet. Warto wymienić tutaj również liczne pejzaże morskie, m. in. Wojciecha Weissa, Mariana Mokwy czy Romana Bratkowskiego, które świetnie oddają nastrój pełni lata.

Nie zabraknie na aukcji również cenionych i poszukiwanych przez kolekcjonerów kompozycji ukazujących konie, zaprzęgi i przejażdżki. Wylicytować można będzie m. in. rozpędzone trójki monachijczyka, J. Konarskiego, brawurowe polowanie na wilka Józefa Jaroszyńskiego i zapierającą dech w piersiach „Potyczkę” Antoniego Trzeszczkowskiego. Na uwagę zasługuje tu także nastrojowa scena „Zalotów” Jerzego Kossaka i sceny kozackie Ludwika Gędłka oraz Władysława Szernera Juniora.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (74)

Jakub Zucker
Akt na tle draperii
olej/płótno, 45 x 36 cm
Cena wylicytowana: 6 000 zł
Jakub Zucker
Pastuszek. Pejzaż hiszpański, lata 30. XX w.
olej/płótno (dublowane), 59 x 72 cm
Cena wylicytowana: 20 000 zł
Jakub Zucker
Przy pianinie
olej/płótno, 53 x 64 cm
Cena wylicytowana: 9 000 zł
Wlastimil Hofman
"Tęsknota", 1926
olej/tektura, 16,5 x 29,5 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Mela Muter
Złotowłosa, lata 50. XX w.
olej/sklejka, 45,5 x 32,5 cm
Cena wylicytowana: 210 000 zł
Henryk Epstein
Pejzaż z Bretanii , lata 30. XX w.
olej/płótno, 55 x 72 cm
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Jerzy Herbst
"Czerwińsk", 1935
olej/sklejka, 50 x 59 cm
Cena wylicytowana: 16 000 zł
Aleksander Laszenko
"U wodopoju"
olej/płótno naklejone na tekturę, 60 x 48 cm
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Adam Styka
Arab na wielbłądzie, 1926
olej/tektura, 16,5 x 20,5 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Adam Styka
Mężczyzna w blasku słońca
olej/tektura, 41 x 33,5 cm
Cena wylicytowana: 18 000 zł
Wojciech Kossak
Z moich wrażeń - Motyw z Maroka, 1936
olej/tektura, 50 x 54,5 cm
Cena wylicytowana: 35 000 zł
Adolf Behrmann
Pejzaż orientalny
olej/tektura, 36 x 48 cm
Cena wylicytowana: 13 000 zł
J. Konarski
Wozy na drodze
olej/deska, 18 x 27 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Michał Gorstkin Wywiórski
Zmierzch nad rozlewiskiem
olej/płótno, 78 x 123 cm
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Michał Gorstkin Wywiórski
Nad jeziorem
olej/tektura, 20,5 x 31,5 cm (w świetle oprawy)
Cena wylicytowana: 16 000 zł
Wincenty Wodzinowski
Dziewczyna z dzbanem
olej/tektura, 67 x 47 cm
Cena wylicytowana: 6 000 zł
Wojciech Weiss
Pejzaż bałtycki, lata 30. XX w.
olej/płótno, 45 x 64,5 cm
Cena wylicytowana: 28 000 zł
Marian Mokwa
Chaty rybackie
olej/płótno, 67,5 x 122 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Marian Mokwa
Plaża w Orłowie
olej/płótno, 50,5 x 60 cm
Cena wylicytowana: 16 000 zł
Władysław Borowicki
Żaglówka na morzu
olej/płótno, 27 x 35 cm
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Eugeniusz Dzierzencki
Nad brzegiem Bałtyku
olej/płótno, 90 x 60 cm
Cena wylicytowana: 4 200 zł
Wiktor Korecki
Zachód słońca nad morzem
olej/tektura, 33,5 x 48 cm
Cena wylicytowana: 3 500 zł
Roman Bratkowski
Wybrzeże na Capri
olej/płótno, 35 x 50 cm
Cena wylicytowana: 4 500 zł
Feliks Kazimierz Wygrzywalski
Rybacy nad morzem
olej/płótno, 50 x 70 cm
Cena wylicytowana: 1 700 zł
Malarz niemiecki
Pejzaż z wędrowcami, XVIII w.
olej/deska, 21 x 28,5 cm
Cena wylicytowana: 3 000 zł
Michał Stańko
Zima w górach
olej/płyta pilśniowa, 41 x 59 cm
Cena wylicytowana: 5 500 zł
Leszek Stańko
Zima pod Giewontem, 1969
olej/płótno, 48,5 x 68,5 cm
Cena wylicytowana: 2 000 zł
Leszek Stańko
Bacówki wśród stogów siana
olej/płótno, 58,5 x 68,5 cm
Cena wylicytowana: 3 500 zł