Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna (wyniki)

4 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
106

Stanisław Ignacy Witkiewicz \ Witkacy
(1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)

Stanisław Ignacy Witkiewicz z Inką Turowską, z seansu: "Sceny improwizowane" - fot. Władysław Jan Grabski, 1932 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 12,5 x 18,6 cm (zadruk)

opisany ołówkiem na odwrociu: 'Witkacy z Inką Turowską, Zakopane 1932.'

Cena wylicytowana: 30 000
Estymacja: 40 000 - 70 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
„Jestem – to znaczy komentuję siebie jako kreację, której nigdy nie zdołam zanalizować do końca. Pozostaje mi tylko eksperymentowanie z współautorem mego bytu: psychiką”, cyt. za: „Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich”, red. Irena Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 11.
Biogram artysty
Jego ojcem był znany krytyk, malarz i pisarz, twórca tzw. "stylu zakopiańskiego" w architekturze Stanisław Witkiewicz. W latach 1905-10 studiował niesystematycznie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera oraz u Władysława Ślewińskiego w Poroninie. Podróżował do Włoch, Francji i Niemiec. W roku 1914 uczestniczył w etnograficznej ekspedycji Bronisława Malinowskiego do Australii, skąd na wiadomość o wybuchu I wojny światowej wrócił do Europy. Wczesna twórczość malarska pozostawała pod znakiem Młodej Polski i wpływem P. Gauguina i Wł. Ślewińskiego. Później doszedł do swoistego ekspresjonizmu. Z czasem w wyniku teoretycznych przemyśleń na temat formy zrezygnował z twórczości malarskiej. Założył jednoosobową "Firmę Portretową" i ograniczył się do zarobkowego wykonywania pastelowych portretów, tworzonych niejednokrotnie pod wypływem używek pozwalających na eksperymentowanie z formą. Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał 4 powieści, ponad 40 dramatów, liczne artykuły i eseje dotyczące malarstwa, literatury, teatru i filozofii. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał głównie w Zakopanem. Po wybuchu II wojny światowej uciekł przed Niemcami na kresy wschodnie, gdzie we wsi Jeziory na Polesiu 18 września 1939 roku popełnił samobójstwo.

ID: 69198

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem