Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)

28 marca 2019, godz. 19:00
44

Gustaw Zemła
(ur. 1931 r., Jasienica Rosielna)

Projekt dla Pomnika Czynu Polaków w Szczecinie, 1978 r.

gips, 55 x 29 x 18 cm

sygnowany i datowany na podstawie: 'G. Zemła 1978'

Cena wylicytowana: 10 000
Estymacja: 3 500 - 5 000
„W tamtym czasie ogarnęła mnie natomiast obsesja skrzydeł, moja pracownia była wręcz zastawiona ich odlewami. Zdawało mi się, że skrzydła potrafią wyrazić wszystko, bo są rzeczywiste i symboliczne jednocześnie”.
– GUSTAW ZEMŁA
Studiował w warszawskiej ASP w latach 1952–1958. Od 1958 roku uczy rzeźby na ASP. W latach 1973–1976 był jej prorektorem, a w latach 1983-86 dziekanem. Od 1964 doktor, od 1987 roku profesor zwyczajnzłoy. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2006 roku Członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Specjalizuje się w zakresie rzeźby pomnikowej, sakralnej, studyjno-kameralnej.

ID: 67445