Aukcja Prac na Papierze (wyniki)

28 listopada 2013, godz. 19:00
Powrót do katalogu
95

Władysław Strzemiński
(1893 Mińsk Litewski - 1952 Łódź)

"Pejzaż - Kłosy", 1950 r.

tempera/papier, 34,8 x 50 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany p.d.: 'Strzemiński | 1950'

 

ODWROCIE:
opisany - 'Autor: Władysław Strzemiński | tytuł: Pejzaż - Kłosy | wymiar 49 x 39,5 | technika: akwarela z temperą'

 

LITERATURA:
Władysław Strzemiński 1893–1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1994, s. 205 (il. II 171).
 
 
Prezentowana praca, zachwycająca optymizmem, świeżością i energią, powstała w 1950 roku, w dramatycznym i przełomowym momencie życia artysty. Okres powojenny był momentem największego oddziaływania Władysława Strzemińskiego na późniejsze losy polskiej sztuki. Był natchnieniem i inspiracją dla całego pokolenia młodych artystów, którzy rozpoczęli edukację artystyczna tuż po wojnie, a jednocześnie jego powojenne losy napiętnowane były tragizmem. W 1945 Strzemiński objął stanowisko wykładowcy w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP), której był współzałożycielem (dziś uczelnia nosi jego imię). W tym też roku przekazał swą spuściznę artystyczną Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1948 roku zaprojektował Salę Neoplastyczną, będącą integralną częścią ekspozycji tegoż muzeum. W 1950, czyli w roku powstania prezentowanej pracy, został na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy na uczelni pod zarzutem nie respektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego. Zmarł dwa lata później, uważa się że głodu (film dokumentalny „Podaj cegłę, czyli polski socrealizm” autorstwa Andrzeja Sapiji), co czyni z niego ofiarę systemu, tym dramatyczniejszą, że artysta przez całe życie wierny był swoim lewicowym przekonaniom. Został pochowany na Cmentarzu Starym w Łodzi. W momencie odwilży, na przełomie 1956/1957 odbyła się w Łodzi i Warszawie pośmiertna wystawa Strzemińskiego i jego żony Katarzyny Kobro. W 1958 została opublikowana książka artysty „Teoria widzenia” napisana w okresie 1948–1949, będąca w dużym stopniu zapisem jego wykładów na uczelni z tego czasu. Nie sposób przecenić wpływu tej książki na kolejne pokolenia twórców awangardowych i neoawangardowych w Polsce.

 

Estymacja 180 000 - 240 000

Cena wylicytowana: 95 000 *
więcej informacji
Biogram artysty
Edukację artystyczną rozpoczął w roku 1918 od zajęć z Pierwszych Państwowych Wolnych Pracowni w Moskwie. W tym czasie nawiązał artystycznie kontakty z Kazimierzem Malewiczem i Wladimirem Tatlinem. W 1921 roku przeprowadził się do Wilna, gdzie współorganizował Wystawę Nowej Sztuki (1923) oraz grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Był członkiem międzynarodowej grupy Abstraction-Creation. Od roku 1931 przebywa w Łodzi, gdzie współtworzy Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej. Po 1945 roku zajmuje się nauczaniem w łódzkiej PWSSP. Swoją twórczością wniósł wiele w światową awangardę. Krytyka światowa zalicza Strzemińskiego do ścisłej czołówki artystów XX wieku.
Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem