O artyście
(1950 Bagdad, Irak - 2016 Miami, USA)
"Zaha Hadid szybko dała się poznać światu nie tylko jako wyjątkowo utalentowana architektka, ale również osoba o niemal bezkresnej wyobraźni. Charakterystyczny dla jej koncepcji futuryzm nieustająco zachwycał i wzbudzał podziw, jednocześnie stanowił też przeszkodę w realizacji. Unikalny styl był ogromnym atutem Zaha Hadid, inwestorzy traktowali go jednak jako niezwykle trudny w przełożeniu na rzeczywistość. Proponowane przez nią formy bywały wręcz kontrowersyjne, zarzucano im też zbyt wysoki koszt budowy. Z czasem zaczęto nazywać ją "papierowym architektem", czyli tworzącym w teorii, bez możliwości realizacji. Z tego też powodu Zaha Hadid doczekała się pierwszej większej realizacji dopiero w 1993 r. – był to budynek straży pożarnej fabryki Vitra w Weil Rhein. Prawdziwy boom na śmiałe koncepcje Zaha Hadid pojawił się po 2000 r., w związku z dostępnością nowoczesnych technologii, które umożliwiają zbudowanie zaprojektowanych przez nią obiektów". (www.bryla.pl)
Projekty Hadid zachwyciły świat. W ciągu kolejnych kilkunastu lat stworzyła dziesiątki budynków zmieniających współczesną architekturę. Wypracowała rozpoznawalny styl oparty na zaburzaniu klasycznych form i konstrukcji. Jej budynki nawiązują do modernizmu, ale jak opisywała je krytyka, jest to modernizm po dekonstrukcji, dynamiczny i fragmentaryczny. Realizacje Hadid sprawiają wrażenie płynności, bycia w ciągłym ruchu. Nie bez powodu architektkę nazwano "królową płynącej formy".
Za swoje prace Hadid zdobyła najważniejsze nagrody i wyróżnienia. Była pierwszą kobietą, która została uhonorowana nagrodą Pritzkera - nazywaną "architektonicznym Noblem". W 2010 roku, śmiały projekt Hadid dla MAXII, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Architektury w Rzymie, zdobył Royal Institute of British Architects Stirling Prize w kategorii: najlepszy budynek. Tą samą nagrodą została uhonorowana rok później za projekt szkoły Evelyn Grace Academy w Londynie. W 2014 gmach Heydar Aliyev Center, Centrum Kultury w Baku, wygrał nagrodę Design of the Year, londyńskiego Design Museum. Była pierwszą kobietą, która została uhonorowana tym odznaczeniem.
Mimo, że Hadid znana jest głównie z realizacji architektonicznych, jej portfolio nie ogranicza się jedynie do projektów architektonicznych. Zaha Hadid była także znakomitą projektantką licznych przedmów użytkowych. Meble, lampy a nawet biżuteria jej autorstwa charakteryzują się opływowymi kształtami, ekspresyjną, miękką linią. Inspirację dla projektantki stanowiły zazwyczaj formy ze świata natury, dlatego w przedmiotach tych łatwo odnaleźć nawiązania do faktury drzew czy form kamieni.
Zaha Hadid zmarła 31 marca 2016 r. w wieku 65 lat. Założona przez nią pracownia funkcjonuje do dziś i realizuje kolejne projekty w wyznaczonym przez architektkę kierunku.
Dostępne obiekty
Brak dostępnych dzieł.
Obecnie nie mamy żadnych dostępnych prac. Napisz do nas, a powiadomimy Cię jak tylko się pojawią
Napisz do nas