16 kwietnia 2021

Spektakularne ceny na aukcji: Rzeźba i Formy Przestrzenne

 

Obserwując zmiany rynku na przestrzeni ostatnich lat możemy dostrzec wyraźny wzrost zainteresowania rzeźbą – jest to obecnie jeden z najsilniej rozwijających się segmentów na rynku sztuki. Wczorajsza aukcja: Rzeźba i Formy Przestrzenne przyniosła spektakularne ceny sprzedaży i obrót wynoszący prawie 8,2 mln złotych!

 

Oferta aukcyjna przyciągnęła uwagę kolekcjonerów selekcją wyjątkowych prac, wśród których czołowe miejsce zajęło ikoniczne dzieło Auguste'a Rodina, "Pocałunek". Praca w zamyśle mająca wchodzić w skład nieukończonej "Bramy Piekieł", ostatecznie funkcjonuje jako autonomiczna forma. Warto nadmienić, że dzieło tego jednego z najważniejszych rzeźbiarzy wszechczasów, pojawiła się na polskim rynku aukcyjnym po raz pierwszy. Zapłacono za nie 1,7 mln złotych.

 

Na aukcji pojawiło się aż 5 prac Magdaleny Abakanowicz – uznanej na całym świecie rzeźbiarki, zaliczanej do światowej czołówki artystów XX wieku. Popularność prac artystki uwidacznia się w cenach, jakie jej prace uzyskują w drodze licytacji. Dwa lata temu na aukcji w DESA Unicum za jej instalację "Caminando" zapłacono ponad 8 mln zł, ustanawiając jednocześnie rekord sprzedażowy na dzieło sztuki w Polsce. 
Wśród wystawionych prac znalazła się odlana z brązu, monumentalna i tajemnicza forma zwierzęca "Mutant". Została wylicytowana za niebagatelne 2,5 mln złotych i jest to obecnie najdroższa pojedyncza rzeźba Abakanowicz w historii. 
 

 

Blisko 650 tys. zł natomiast kosztowała “Memnesis", wyraźnie inspirowana rzeźbą klasyczną – co charakterystyczne dla twórczości Igora Mitoraja – leżąca głowa. Dzieła tego światowej klasy artysty nawiązują dialog ze sztuką antyczną stając się jej uwspółcześnioną interpretacją. 

 

Gratulujemy udanych licytacji i dziękujemy za udział w aukcji. 


Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcyjnymi.
 

Wyniki aukcji: Rzeźba i Formy Przestrzenne
Zobacz