2 maja 2021

Sobota z kolekcjonerem

 

Już 8 maja o godzinie 16 zapraszamy na rozmowy o kolekcjonowaniu i oprowadzanie online po wystawie, na której prezentujemy ponad 60 prac z kolekcji Piotra Bazylko, jednego z najbardziej znanych kolekcjonerów sztuki najnowszej w Polsce.

 

 

Na kilka dni przed aukcją będziemy mogli posłuchać o historii kolekcji Piotra Bazylko i poznać niezwykle ciekawe anegdoty związane z wybranymi pracami oraz artystami. Nie zabraknie porad dla kolekcjonerów, gdyż Piotr jest nie tylko właścicielem bogatej kolekcji, lecz także autorem "Przewodnika Kolekcjonowania Sztuki Najnowszej". 

 

O godzinie 16 odbędzie się oprowadzanie po wystawie, w którym udział wezmą Piotr Bazylko i Aleksander Hudzik. Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła m.in. Ewy Juszkiewicz, Rafała Bujnowskiego, Natalii LL, Zbigniewa Libery czy Andrzeja Wróblewskiego.

 

Po oprowadzaniu zapraszamy na rozmowę "KOLEKCJA JEST TWOREM ŻYWYM", którą poprowadzi koordynatorka wydarzenia, Julia Materna z Piotrem Bazylko.

 

Piotr Bazylko to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kolekcjonerów w Polsce. W kręgu jego zainteresowań znalazła się polska sztuka najnowsza, choć dziś już część kolekcji stanowią prace młodych artystek i artystów z zagranicy. Piotr Bazylko razem z Krzysztofem Masiewiczem przez prawie 10 lat prowadzili internetowy blog ArtBazaar (www.artbazaar.blogspot.com), który propagował kolekcjonowanie sztuki najnowszej. Jest również współautorem książki "Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej", który obecnie jest dostępny na rynku. Aukcja Piotra Bazylko oraz przygotowania do niej będą częścią pełnometrażowego filmu dokumentalnego o polskim rynku sztuki i historii jego powstania. Premiera przewidywana jest na wiosnę 2022 roku. 

 

Aleksander Hudzik – dziennikarz kulturalny współpracujący z magazynem Newsweek, historyk sztuki. 

 

Prace z kolekcji Piotra Bazylko oglądać można na wystawie przedaukcyjnej. 11 maja o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.