8 października 2021

Rekordowa kwota za obraz Zdzisława Beksińskiego

Na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", która odbyła się 7 października 2021 r. w DESA Unicum padł historyczny rekord. Obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych, tym samym przekraczając estymację o ponad milion złotych. Całkowity obrót wyniósł 3,7 mln złotych, co sprawia, że była ona najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku.

 

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza "Obraz 2375 / Łagów - spóźniony" za 264 tys. złotych, "Gratifying importance of complicity" Rafała Olbińskiego za 168 tys. złotych oraz "Klęcząca" Karola Bąka za 72 tys. złotych. 

"Postać" – obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego – można było oglądać minionego lata w Centrum Praskim Koneser na indywidualnej wystawie przekrojowej artysty. Rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie! W 2012 roku ta sama praca została sprzedana w Desa Unicum za 72 tysiące złotych. 

 

Praca Rafała Olbińskiego – przedstawiciela współczesnego surrealizmu – "Gratifying importance of complicity" przekroczyła estymację o ponad 40 tysięcy i osiągnęła ostateczną cenę 168 tysięcy złotych. Wśród pozostałych sprzedanych prac znalazły się:  "Słodki sen bez treści" czy "Lepszy na wolności kąsek byle jaki …". Olbińskiemu popularność przyniosły nie tylko obrazy, lecz także okładki książek i czasopism,  w tym "The New York Times" i "Newsweek".

Z kolei "Sen nocy letniej…" Sylwii Kalinowskiej przedstawiający postać kobiecą, przekroczył estymację ponad sześciokrotnie i został sprzedany za 50 tysięcy złotych, stając się tym samym najdroższą pracą na aukcji wykonaną przez kobietę.

Warty uwagi jest również obraz Jerzego Dudy-Gracza – polskiego malarza, tworzącego surrealistyczne i ekspresjonistyczne sceny rodzajowe –  "Obraz 2375 / Łagów – spóźniony", który przekroczył estymację o około 100 tysięcy złotych i osiągnął ostateczną cenę 264 tysięcy. 

Stworzony blisko 20 lat obraz "Klęcząca" Karola Bąka, światowej sławy malarza, rysownika i grafika, mającego na swoim koncie wiele wystaw zarówno w kraju, jak i zagranicą, został sprzedany za 72 tysięcy złotych. Postać klęczącej kobiety jest nietypowym dla iluzorycznego twórcy przedstawieniem artystycznym: znacznie bardziej realistycznym i stonowanym niż większość prac.

Na aukcji sprzedano 59 prac za łączną sumę 3,7 mln złotych.

 

Dziękujemy za udział i gratulujemy udanych licytacji. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny
Zobacz wyniki aukcji

Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej. Surrealizm i Realizm Magiczny w Desa Unicum odbędzie się już 21 grudnia.

Nadal zbieramy obiekty do nadchodzącej oferty. Jeśli jesteś w posiadaniu pracy z tego nurtu i nosisz się z zamiarem sprzedaży – zachęcamy do kontaktu i zgłaszania obiektów na aukcję. 

Zgłoś obiekt na aukcję
Tutaj
Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji?
Zobacz

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem aukcji:

 

 

Samanta Belling

Specjalista

s.belling@desa.pl

+48 539 222 774

 

Zgłoś obiekt na aukcję.