Nowe Pokolenie umacnia pozycję na rynku aukcyjnym

12 marca 2021

Nowe Pokolenie umacnia pozycję na rynku aukcyjnym

 

Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 roku cały czas umacnia swoją pozycję na rynku aukcyjnym. Wczorajsza przyniosła obrót wynoszący aż 1,14 mln zł. 

 

Trend umocnienia i wzrostu tego segmentu rynku sztuki wynika między innymi z jego potencjału inwestycyjnego. Aktualnie dostrzega się znaczny wzrost wartości na rynku sztuki współczesnej, a sztuka najnowsza przemawia ogromnym potencjałem pomnożenia wartości, przy ograniczeniu ryzyka ze względu na już zbudowaną pozycję artystów. Prezentujemy tu bowiem dzieła twórców, którzy są już znani na rynku sztuki ze względu na swoje wystawy, zdobyte nagrody i obecność twórczości w kolekcjach prywatnych, muzealnych i galeriach.  

 

Za kwotę 288 tys. zł sprzedano dzieło Piotra Uklańskiego. To pozornie abstrakcyjne dzieło, zyskuje znaczenie dzięki kontekstowi, jaki tworzy komentarz artysty w podtytule, "Bitwa pod Rokitną 1915". Wizualna reprezentacja wątków polskiej historii i tożsamości narodowej - często osiągnięta w sposób wywołujący skandale i dyskusje o granice wolności artystycznej wypowiedzi - jest charakterystyczna dla dzieł tego artysty.

Dyplomową pracę "Strąki" jednej z najważniejszych twórczyń pokolenia, reprezentowanej przez galerię Gagosian – Ewy Juszkiewicz, kupiono za 168 tys. zł. To jej najdrożej sprzedany obraz na rynku aukcyjnym i pierwsze dzieło wystawione na aukcję w Polsce. Artystka w tym i innych swoich dziełach podejmuje dyskusję o roli kobiet w sztuce i społeczeństwie. 

Praca Agaty Bogackiej – artystki, której prace niejednokrotnie wywoływały gorące dyskusje i kontrowersje –"Najkrótsza droga do domu" została sprzedana za 102 tys. zł. 


Z kolei braz Jakuba Juliana Ziółkowskiego, jednego z ważniejszych artystów pokolenia, kupiono za 90 tys. zł.  Artysta tworzy w konwencji balansu na granicy jawy i snu, posługując się swym rozpoznawalnym, niezwykle charakterystycznym język wyrazu.
 

Gratulujemy udanych licytacji!

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji.

 

Wyniki aukcji