Najwyższy wynik aukcji "Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna"

20 stycznia 2023

Najwyższy wynik aukcji "Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna"

Wczorajsza aukcja "Grafiki Artystycznej. Sztuka Współczesna" dostarczyła wiele emocji. Świadczy to niewątpliwie o dynamicznie rosnącym zainteresowaniu pracami graficznymi, ale też powiększającej się grupie kolekcjonerów, co z kolei przekłada się na stale rosnące zrozumienie tej bardzo ciekawej dziedziny sztuki. Obrót całkowity wyniósł 433 560 zł.

 

Najwyższy wynik na aukcji osiągnęła akwaforta Wojciecha Fangora z wynikiem 66 000 zł. Praca w niezwykle rzadkim wybarwieniu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przewyższając górną estymację. 

 

Zacięta licytacja również towarzyszyła pracom Jerzego Nowosielskiego, patrona roku 2023 uznanego przez Sejm. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin artysty w związku czym w całym kraju zaplanowano liczne wydarzenie kulturalne upamiętniające jego postać. Serigrafie ‘Bez tytułu' oraz "Kompozycja" przekroczyły estymację osiągając odpowiednio wyniki 31 200 i 28 800 z opłatą aukcyjną. Także dzieło ‘Bez tytułu (portret kobiety i mężczyzny)' przykuło uwagę dochodząc do wyniku 24 000 zł z opłatą aukcyjną.

 

Nie słabnie również zainteresowanie pracami Magdaleny Abakanowicz. Licytacja litografii "Tłum u podnóża góry" pochodzącej z teki "Katharsis", która została stworzona w nawiązaniu do realizacji grupy rzeźbiarskiej zaprojektowanej przez artystkę dla parku Fattoria di Celle nieopodal Florencji przyciągnęła uwagę. Obie grafiki przewyższyły górne estymacje, "Tors" dochodząc do pułapu 24 000 z opłatą aukcyjną, a "Tłum u podnóża góry" do 13 200 z opłatą aukcyjną. 

 

Graficzne dzieła artystów, których znajdujemy na aukcjach "Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989" tacy jak Aleksandra Waliszewska czy Wilhelm Sasnal także wzbudziły zainteresowanie licytujących. "Pantery" artystki osiągnęły 8 400 zł z opłatą aukcyjną, a praca laureata Paszportów POLITYKI 7 800 zł. 

 

Intrygująca była także licytacja pracy "Bill and James II" Davida Hockney'a, osiągając wynik 26 400 zł z opłatą aukcyjną. 

 

Dziękujemy serdecznie za obecność i zapraszamy na kolejne aukcje Grafiki Artystycznej!