Miś vs. Psy

17 września 2021

Miś vs. Psy

Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością przedstawiamy projekt "Miś vs. Psy". Jest to nowatorska, niepowtarzalna aukcja na polskim rynku sztuki nawiązująca do dwóch legendarnych już dzieł polskiego kina. Są nimi oczywiście "Miś" oraz "Psy". Zyskały one status kultowych i nie ma osoby, która nie znałaby dialogów filmowych: "Ty stara dupa jesteś", "Bo to zła kobieta była", "To miś na skalę naszych możliwości" czy "A gdyby tu było przedszkole w przyszłości…". Prace nad projektem trwały nieprzypadkowo w 40 rocznicę premiery komedii Barei. 


Na aukcji przedstawiamy ponad 30 prac dedykowanych temu projektowi autorstwa współczesnych artystów. Marcin Maciejowski otwiera katalog obrazem ukazującym filmowy dialog z "Psów 2" – "To legalny interes. Wchodzisz?". Maciej Sieńczyk i Kamila Szcześniak, artyści, których prace ukazują się na aukcjach komiksu, specjalnie dla nas stworzyli obrazy przypominające kultowe wypowiedzi filmowe. "Jak Ci się podoba moje siedemnastoletnie ciało?" – pyta w swojej pracy Maciej Sieńczyk. Wtóruje mu Szcześniak, przypominając nam wypowiedź Hochwandera z filmu "Miś" – "Bo to bardzo porządna dziewczyna". Nie zabraknie żartobliwych odwołań do filmu Barei. Michał Zaborowski przypomina nam historię "Ostatniej paróweczki hrabiego Barry Kenta", natomiast Mariusz Dydo bohaterem swojej rzeźby czyni prezesa Ochódzkiego, przewodniczącego klubu "Tęcza". To tylko kilka z wielu ciekawych realizacji.                       

Zachęcamy Państwa do lektury katalogu, w którym znajdują się wywiady i komentarze aktorów oraz twórców filmów. Pojawiają się min.: wypowiedzi Władysława Pasikowskiego, reżysera filmu "Psy", wspomnienia Janusza Gajosa, a także charyzmatycznego bohatera filmu – Nowego, w którego rolę wcielił się Cezary Pazura. Nie zabraknie też sław z filmu "Miś", które wspominają współpracę z mistrzem Bareją. Wypowiadają się Krystyna Podleska, czyli filmowa Ola, Marek Siudym, Jerzy Bończak czy legendarny Robuś. Oddaliśmy także głos członkom Fanklubu Filmów Stanisława Barei, którzy opowiadają o charakterze Mistrza i jego realizacjach filmowych.


Jesteśmy dumni, że możemy przedstawić aukcję odnoszącą się do tak ważnych filmów. Mimo, że to stosunkowo nowe dzieła, zapisały się we wspólnej świadomości i stale funkcjonują jako ważna część współczesnej polskiej kultury. Mit otaczający "Misia" i "Psy" jest wciąż żywy i po raz pierwszy zapisze się także w historii naszego domu aukcyjnego.

 

Zespół Desa Unicum