Magdalena Cielecka kuratorką aukcji "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora"

30 listopada 2022

Magdalena Cielecka kuratorką aukcji "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora"

"Po prostu strasznie to lubię i nie wyobrażam sobie w zasadzie bez tego życia" -

- Magdalena Cielecka.

"Nie wiem gdzie to się zaczyna tak naprawdę w człowieku. Jakiś taki rodzaj miłości do sztuki albo wrażliwości na estetyczne widzenie świata. Myślę, że gdzieś bardzo wcześnie, w dzieciństwie. Ktoś kto nam kiedyś, gdzieś pokazał, że warto zwrócić uwagę na coś co jest piękne lub coś co nas zachwyca, puścił nam pierwszy utwór muzyczny, albo pokazał reprodukcję obrazu. W moim wypadku na pewno była to mama, na pewno był to dom, a poza tym jest jakiś taki – może człowiek się z tym rodzi, że ten zmysł estetyczny gdzieś dostałam i się nim czysto intuicyjnie kieruję – w życiu zarówno prywatnym, bo to dotyczy przecież również naszego życia codziennego, jak i takiej wrażliwości i potrzeby obcowania ze sztuką"

– mówi Magdalena Cielecka.

 

Wraz z kuratorką grudniowej aukcji, aktorką Magdaleną Cielecką przygotowałyśmy ofertę, która odpowiada temu co jest najbardziej interesujące dla kuratorki, jakiego typu prace wzbudzają największe emocje, które zastanawiają i zaskakują. Nie ograniczałyśmy się do konkretnych stylów, czy technik. Kuratorka wybrała 60 obiektów, które ostatecznie tworzą aukcję spośród ponad 100 proponowanych artystów. Szukałyśmy dość szeroko i dlatego na wystawie będzie można zobaczyć bardzo różnorodny zbiór prac, a wśród nich obrazy, prace na papierze – czyli rysunki, grafikę i ilustracje, rzeźbę, fotografię, a nawet elementy scenografii i plakat teatralny. Przekrój jest bardzo szeroki, ale w tej różnorodności szukałyśmy punktów wspólnych i poszerzenia poszczególnych wątków, co ostatecznie zbudowały bardzo spójny i przede wszystkim autentyczny wybór. 

 

"Ja mam coś takiego, że jak pracuję nad czymś zawodowo to bardzo często inspiruję się, posługuję się twórcami, czy posługuję się po prostu światem sztuki, żeby poszerzyć swoje poszukiwania, swoje percepcje, ale też czysto prywatnie i dla siebie peregrynuje po muzeach, po galeriach, właściwie jak tylko gdzieś jestem, pierwsze co googluje to są galerie sztuki, czy jakieś wystawy, które aktualnie w danym miejscu się znajdują".

 

W aukcji można znaleźć prace najbardziej rozpoznawalnych artystów m.in. Wojciecha Fangora, Piotra Uklańskiego i Karola Radziszewskiego, twórców debiutujących na rynku aukcyjnym, czyli Martę Jamróg i Patryka Sroczyńskiego, nieoczywiste obiekty Michała Korchowca i Aleksandry Wasilkowskiej, bardzo interesujący zbiór fotografii m.in. fantastyczną pracę Agaty Grzybowskiej z cyklu "9 bram, z powrotem ani jednej" oraz odważny rysunek thegirlwhofellonearth znanej publiczności ze swojej działalności w Internecie. 

 

"Dla mnie rzeczywiście jest bardzo ściśle powiązany teatr i film i to co ja robię, czy w ogóle bycie na scenie, taka obecność sceniczna ze sztuką w ogóle, bo teatr bardzo często, film z resztą też posługuje się obrazem. W ogóle można powiedzieć, że jeśli teatr jest ruchomym obrazem, to idąc do galerii oglądamy obraz, który jasne, że jest nieożywiony, że jest nieruchomy, natomiast w naszej wyobraźni on może bardzo podobnie pracować i rezonować jak wyobrażam sobie, że na widza – ja też przecież jestem widzem, wielokrotnie - spektakl teatralny, albo film, te uruchomione skojarzenia poprzez obrazy, które się na scenie czy na ekranie dzieją w podobny sposób mogą oddziaływać w galerii sztuki stojąc przed obrazem. I nie musi to być "Bitwa pod Grunwaldem" albo "Panorama Racławicka", ale może to być portret".

 

Mamy nadzieję, że ta wystawa wywoła wiele emocji, skłoni do poszukiwań, pozwoli odkrywać i zachęci do sięgania po sztukę każdego rodzaju. Być może będzie ona przyczynkiem do rozpoczęcia swojej własnej kolekcji. Zapraszamy w podróż o sztuce z perspektywy aktorki Magdaleny Cieleckiej.