LaChapelle na aukcji DESA Unicum

11 marca 2021

LaChapelle na aukcji DESA Unicum

Najsłynniejszy uczeń Andy'ego Warhola, kreator surrealistycznych fotografii inspirujący się malarstwem Michała Anioła. David LaChapelle rozpoznawany na świecie fotograf modowy i reklamowy. Na aukcji "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna" prezentujemy jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych prac artystycznych – fotografię "Deluge", którą będzie można licytować 22 kwietnia 2021.

 

Kiedy miał 15 lat uciekł z rodzinnego domu do Nowego Jorku. Dwa lata później poznał Andy'ego Warhola. Dzięki niemu zaczął pracować dla magazynu "Interview". A później jego zdjęcia zaczęły pojawiać się na okładkach najważniejszych czasopism na świecie.

Stworzył własny, rozpoznawalny styl fotografii modowej i reklamowej. Stał się kreatorem i reżyserem obrazu, łamiąc fotograficzne reguły, balansując na granicy kiczu i sztuki. Wymyślał surrealistyczne fotografie, posługując się teatralnymi scenografiami i estetyką campu.

"After the Deluge" to seria prac powstała w latach 2006 – 2009 z inspiracji freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Fotograf miał okazję obejrzeć sławne dzieła sztuki podczas prywatnego oprowadzania w 2006 roku. Niesamowite freski zachwyciły fotografa i stały się bezpośrednim przyczynkiem do stworzenia serii na temat biblijnego Potopu.

David LaChapelle, "After the Deluge", 2006-2009

Seria "After the Deluge" to metafora upadku tradycyjnych wartości i krytyka konsumpcjonizmu. Autor w nowoczesny sposób odwzorowuje kompozycję z Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy.

"Deluge" okazało się punktem zwrotnym w twórczości artysty. Była jedną z pierwszych okazji do stworzenia zdjęć poza konwencją fotografii komercyjnej, do której był tak przywiązany przez dużą część zawodowej aktywności. Znów zaczął tworzyć z myślą o pokazaniu dzieł w galeriach i muzeach. Prace te zapewniły artyście sukces komercyjny na rynku sztuki i docenienie wśród kolekcjonerów.

 

Aukcja "Fotografii Kolekcjonerskiej. Klasyka i Awangarda Artystyczna" odbędzie się 22 kwietnia 2021.

 

Obiekty na kolejne aukcje fotografii mogą Państwo zgłaszać już dziś.

Zgłoś obiekt do wyceny
Jak sprzedać dzieło sztuki na aukcji

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem aukcji: Fotografia Kolekcjonerska:

 

 

Katarzyna Żebrowska

Starszy Specjalista

+48 22 163 66 49

+48 539 546 701

k.zebrowska@desa.pl