23 kwietnia 2021

Historyczny rekord - najdroższa fotografia w Polsce

Aż 700 tys.zł zapłacono wczoraj za dzieło gwiazdy światowej fotografii Davida LaChapella. "Deluge" to najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce w historii. Praca pobiła dotychczasowy najwyższy wynik, który osiągnęło zdjęcie "Afghan Girl" mistrza fotografii reporterskiej Steve'a McCurry'ego, aż 2,5 raza. Co ciekawe, poprzedni rekord na fotografii padł zaledwie pół roku temu. To kolejny dowód na to, że segment rynku sztuki, jakim jest fotografia kolekcjonerska, stał się z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce.

 

David LaChapelle to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców. To najsłynniejszy uczeń Andy'ego Warhola, fotograf sław, takich jak David Beckham czy Britney Spears, inspirujący się malarstwem Michała Anioła. Twórczości Davida LaChapelle'a nie da się pomylić z żadną inną fotografią. Szeroko komentowana i uwielbiana na całym świecie. Artysta, garściami czerpiący z pop-artu i kultury popularnej szybko stał się jednym z najpopularniejszych fotografów współczesnych. Przez wiele lat działał jako fotograf komercyjny, pracujący przy słynnych kampaniach reklamowych, na przykład przy głośnej reklamie Diesla z dwoma całującymi się marynarzami. Portretował celebrytów znanych z pierwszych stron gazet w kontrowersyjnych pozach i sytuacjach. Nakręcił wiele teledysków do znanych przez wszystkich hitów – stworzył oprawę wizualną między innymi do piosenek Jennifer Lopez czy Amy Winehouse. Jego fotografie prezentowane były w takich magazynach jak "Vogue" czy "Vanity Fair", a jego dzieła wystawiano w największych instytucjach kultury w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie.

Rekordowa praca "Deluge" pochodzi z serii prac powstałych w latach 2006-2009. LaChapelle inspirował się freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. "Deluge" okazało się punktem zwrotnym w twórczości artysty. Była to jedna z pierwszych okazji do stworzenia zdjęć poza konwencją fotografii komercyjnej, do której był tak przywiązany przez dużą część zawodowej aktywności. "Deluge" to metafora upadku tradycyjnych wartości i krytyka konsumpcjonizmu. Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy.

 

Rekordowo sprzedana praca Davida LaChapella to przykład na to, że trend na kupowanie topowej, zachodniej sztuki prężnie się rozwija w Polsce i umacnia z roku na rok.