Kolekcje Muzealne

Jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną współpracę z muzeami, oferując pomoc w rozwijaniu rodzimych i zagranicznych kolekcji. Naszą misją jest popularyzacja sztuki, którą możemy realizować między innymi poprzez działania wspierające instytucje kultury. Jednym z głównych celów jest wspieranie muzeów w pozyskiwaniu funduszy, które umożliwiają zakup wybitnych dzieł sztuki. 

 

 

DESA Unicum oferuje instytucjom różnorodne usługi, w tym:

  • Pozyskiwanie dzieł sztuki do kolekcji i na wystawy czasowe - dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy naszych pracowników wyszukujemy na rynku – zarówno polskim  jak i zagranicznym, oraz w zbiorach prywatnych – najlepsze dzieła sztuki klasy muzealnej.
  • Depozyty - pośredniczymy również w wymianie i wykupywaniu prywatnych depozytów. Pomagamy w organizowaniu wystaw czasowych, pośrednicząc w wypożyczaniu obiektów od prywatnych kolekcjonerów. 
  • Wyceny – dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych ekspertów możemy pomóc w wycenie wartości rynkowej dzieł sztuki czy oszacowaniu kwoty ubezpieczenia.
  • Prawo pierwokupu – reprezentacja muzeów biorąca udział w licytacji zawsze ma prawo pierwokupu dzieł, które chce pozyskać do swoich kolekcji.
  • Pozyskanie sponsorów – DESA Unicum współpracuje z wieloma firmami i osobami prywatnymi i może pośredniczyć w pozyskaniu sponsorów do wystaw czasowych lub pojedynczych obiektów.
  • Projekty charytatywne – jako firma, która od lat angażuje się w działalność charytatywną i pomogła w przeprowadzeniu kilkudziesięciu takich licytacji, z przyjemnością pomożemy w organizacji aukcji na szczytny cel.

 

Współpracujemy z muzeami na całym świecie, oferując im najciekawsze prace polskich klasyków sztuki dawnej oraz współczesnej. Zapewniamy kompleksową opiekę nad instytucjonalnymi kolekcjami dzieł sztuki, wspierając muzea w rozwoju ich kolekcji. 

 

Skontaktuj się z nami: biuro@desa.pl

Do muzealnych zbiorów udało nam się pozyskać takie wybitne dzieła jak m.in.: 


 

Kolekcja Piotra Bazylko

 

11 maja 2021 odbyła się aukcja kolekcji Piotra Bazylko. Na aukcji pojawiły się prace takich artystów jak m.in.: Ewa Juszkiewicz, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Natalia Lach - Lachowicz i Rafał Bujnowski.

"Później był Piotrek Bazylko. Analogiczna sytuacja: zaczynał od skromnej kolekcji, a teraz ma prace najważniejszych artystów polskich". 
- WILHELM SASNAL

 

 

Fajans nie lubi porcelamy. Ceramika z kolekcji Felicji Uniechowskiej

 

Aukcja ceramiki zakończyła się 30 kwietnia 2021 na portalu internetowym DESA Unicum.

 

 

Obrazy niebanalne. Wycinanki i wyszywanki z kolekcji felicji i antoniego uniechowskich

 

Licytacja kolekcji odbyła się na portalu internetowym DESA Unicum i zakończyła się 10 lutego 2021.

 

 

Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja felicji i antoniego uniechowskich

 

Aukcja odbyła się 9 lutego 2021. 

"Znałem dotąd tylko jedną doskonałą żonę kolekcjonera. Była nią Felicja Uniechowska, historyk sztuki. Jej mąż, pan Antoni Uniechowski, pochodził z wielkiej rodziny zbieraczy. Domową kolekcję tworzyli razem. Tonio lubował się w rzeczach monumentalnych, Felinka natomiast – w fajansach, drobnych srebrach, tabakierkach itp. On miał pociąg do staropolskiej dekoracji, ona go troszkę w tym powstrzymywała. Tonio z kolei nie dawał jej gromadzić dupereli. Całość ich zbiorów to piękny zestaw, najbardziej cywilizowana kolekcja z tych, które widziałem. Nie skład antyków, tylko precyzyjnie i bardzo pięknie, ze smakiem urządzone wnętrze". 
- Franciszek Starowieyski

 

 

Kolekcja polskich monet złotych 1535 - 1925

 

Aukcja odbyła się 30 listopada 2020. Podczas aukcji 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku zostało sprzedane za 2,8 mln zł. To rekordowa kwota, jaką zapłacono za monetę w Polsce. Ta bogato i wspaniale wykończona moneta, stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim. Jest to najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. Z kolei ponad 420 tys. zł zapłacono za unikatową czterodukatówkę z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz, o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej.

 

 

Władysław Szpilman. Gabinet wirtuoza

 

21 września o godzinie 19 w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum miało miejsce wyjątkowe, zamknięte wydarzenie skierowane do wąskiego grona melomanów i kolekcjonerów, towarzyszące wystawie i aukcji pamiątek po Władysławie Szpilmanie. Koncert z utworami Fryderyka Chopina i Władysława Szpilmana, na zabytkowym fortepianie Steinway należącym do artysty, zagrała wybitna rosyjska pianistka, Yulianna Avdeeva.

Blisko 1,3 mln zł – tyle zapłacono za fortepian Steinway należący do jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana. To równocześnie najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. Na wtorkowej licytacji w DESA Unicum (22.09) pod młotek poszły również inne najcenniejsze osobiste pamiątki należące do artysty m.in. zegarek Omega (blisko 250 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (blisko 90 tys. zł). Łączny obrót ponad 2,5 mln zł sprawia, że aukcja stała się rekordową licytacją memorabiliów w Polsce. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości Władysława Szpilmana na świecie.

 

 

mBank. Aukcja kolekcji

 

Ponad 5 milionów złotych. Tyle wyniósł łączny obrót pierwszej i największej aukcji kolekcji mBanku, która odbyła się 25 czerwca w DESA Unicum. Pod młotek poszło ponad 30 wyjątkowych dzieł sztuki oraz unikatowe meble. Za ponad 1,7 mln zł sprzedano obraz Józefa Brandta "Pospolite ruszenie u Brodu". To już trzecia aukcja, jaką dla mBanku prowadzi największy polski dom aukcyjny DESA Unicum. Dwie poprzednie zostały zorganizowane z okazji 27. i 28. Finału WOŚP. Dochód z nich - 2,7 mln zł wsparł cele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

 

Secesja z kolekcji Ireny Huml

 

Na aukcji można było wylicytować 42 wyjątkowe przedmioty pochodzące z równie wyjątkowej kolekcji dzieł sztuki – kolekcji profesor Ireny Huml. Irena Huml była historyczką sztuki, która prowadziła prekursorskie badania nad polskim rzemiosłem artystycznym oraz designem okresu od przełomu XIX i XX wieku do współczesności. Jej działalność naukowa nadała zagadnieniu rzemiosła artystycznego istotne znaczenie w polskiej historii sztuki, za swoje dokonania na tej płaszczyźnie była cenioną postacią w Polsce i za granicą. Najlepszym dowodem wielkiego zainteresowania profesor Huml rzemiosłem artystycznym jest jej kolekcja, której część jest dostępna na naszej aukcji. Wystawione na aukcji obiekty są niezwykłym przeglądem różnorodności bujnych secesyjnych form. Wyselekcjonowaliśmy dla Państwa przedmioty, które zebrane razem trafnie oddają secesyjne tendencje w rzemiośle artystycznym. Aukcja zakończyła się 14 kwietnia 2020

 

 

 

Wyjątkowa Aukcja Adopcji. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

2 grudnia 2019 roku mieliśmy zaszczyt wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie organizować aukcję adopcji skarbów ze zbiorów.

Zaadoptowane zostały wybitne dzieła takich artystów, jak: Jan Matejko, Olga Boznańska czy Tamara Łempicka. Dochód z licytacji został przeznaczony na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.