1950-1991
Początki historii Domu Aukcyjnego DESA Unicum sięgają lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy, w 1950 roku, zostało utworzone Państwowe Przedsiębiorstwo Desa. Nazwa firmy powstała od skrótu słów Dzieła Sztuki i Antyki. Pierwsza dyrekcja Desy mieściła się w Pałacu Prymasowskim przy ul. Senatorskiej w Warszawie. Z kolei pierwszy antykwariat został otworzony przy ulicy Wilczej. Oferowano w nim nie tylko dzieła sztuki, ale również pozycje bibliofilskie i filatelistyczne.
Firma zaczęła się dynamicznie rozwijać i wkrótce otworzono jej delegatury w największych miastach w Polsce: Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. W latach 70. Desa miała już 17 galerii, 19 antykwariatów oraz 19 tzw. salonów mieszanych usytuowanych w mniejszych miastach, gdzie sprzedawano zarówno obiekty dawne, jak i współczesne.
1991-1998
1991 był przełomowym rokiem w historii przedsiębiorstwa. To wtedy decyzją Ministra Kultury i Sztuki, podzielono Desę na warszawską (oddział stołeczny) i krakowską (pozostałe oddziały). Właścicielem oddziału stołecznego została gmina Warszawa Śródmieście, która przekształciła firmę w jednoosobową spółkę pod nazwą Desa warszawska.
Spółka w roku 1998 została sprywatyzowana i połączona z jedynym wtedy na polskim rynku domem aukcyjnym pod nazwą Unicum. W wyniku fuzji tych dwóch przedsiębiorstw powstała DESA Unicum Spółka z.o.o. Firma jako pierwsza w Polsce organizowała aukcje dzieł sztuki.
1998-dziś
Od 1998 do 2020 roku DESA Unicum zorganizowała ponad 1700 aukcji, wśród nich, m.in. sztuki dawnej, sztuki współczesnej, młodej sztuki oraz tematyczne (np. prac na papierze, designu, fotografii, plansz i ilustracji komiksowych, biżuterii, grafiki artystycznej, rzeźby). To również aukcje charytatywne, aukcje kolekcji oraz licytacje na zlecenie prywatnych klientów.
W 2003 roku prezesem DESA Unicum został Juliusz Windorbski. Był to także rok, w którym rozpoczął się dynamiczny rozwój domu aukcyjnego. W listopadzie 2017 roku DESA Unicum przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Pięknej 1A. To pierwszy tego typu obiekt będący własnością domu aukcyjnego w Europie.
Obecnie DESA Unicum jest największą firmą zajmującą się obrotem dzieł sztuki w Polsce. Rekordowy okazał się 2018 rok, kiedy to przedsiębiorstwo osiągnęło po raz pierwszy na polskim rynku sztuki wynik sprzedaży przekraczający 100 mln złotych. Tym samym DESA Unicum posiada 52% udziału w tym segmencie rynku.
Również w 2018 roku, według raportu portalu Artnet, Dom Aukcyjny DESA Unicum znalazł się na 11 miejscu największych domów aukcyjnych w Europie. Obecnie DESA Unicum należy do holdingu DESA SA, który jest także właścicielem galerii DESA Modern.
W 2019 roku DESA Unicum przeszła gruntowny rebranding, który objął m.in. logotyp, identyfikację wizualną, nową stronę internetową czy claim marki - "Sztuka ma wartość. Wartość, której szukasz".
Teraz jesteśmy największym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się domem aukcyjnym nie tylko w Polsce, ale także w Europie środkowo - wschodniej. Posiadamy ponad połowę udziału w krajowym rynku aukcyjnym, co daje 152 mln obrotu rocznie. Organizujemy aukcje we wszystkich najważniejszych kategoriach z powodzeniem sprzedając blisko 5000 dzieł sztuki każdego roku. Od prawie 30 lat efektywnie łączymy kolekcjonerów i twórców, gwarantując im bezpieczeństwo oraz pełen profesjonalizm. Jesteśmy liderem na polskim rynku aukcyjnym, a nasze osiągnięcia w uzyskiwaniu cen sprzedaży potwierdzają prestiżowe rankingi.