Wrześniowa Aukcja Młodej Sztuki – Sołtysik, Lorek i Pilikowski o sztuce i inspiracjach.

Artykuł

Wrześniowa Aukcja Młodej Sztuki – Sołtysik, Lorek i Pilikowski o sztuce i inspiracjach.

Paulina Brol

 

Już 2 września będą mogli Państwo wziąć udział w kolejnej Aukcji Młodej Sztuki. Zapraszamy do siedziby DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będzie można obejrzeć wystawę aukcji. Zachęcamy również do zapoznania się z całą ofertą w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej.

 

W czasie nadchodzącej aukcji będą Państwo mieli okazję wylicytować zarówno obrazy artystów odnoszących sukcesy w aukcjach minionych, takich jak Katarzyna Orońska, Łukasz Kowalik, czy Adelajda Kot, jak i nowych twórców. Aby przybliżyć Państwu twórczość debiutantów Aukcji Młodej Sztuki Desa Unicum, prezentujemy sylwetki trzech nowych i oryginalnych artystów.

Pozycja 34 - ROKSANA SOŁTYSIK – 300.2.004, 2021

 

Roksana Sołtysik urodzona w 1991. Studiowała na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku projektowanie ubioru. Od najmłodszych lat kierowała się pasją i zamiłowaniem do sztuki. Poza projektowaniem, wyraża się także w malarstwie, rysunku, grafice, fotografii i szkle artystycznym.
 

Co jest dla Pani inspiracją? 
Często szukam inspiracji w otoczeniu, które jest wokół mnie. Przeważnie są to technologie maszyn, czy architektura,  które łącze z formami organicznymi.

 

Skąd takie motywy?
Chciałam stworzyć w mojej twórczości swój własny fantastyczno-groteskowy świat, gdzie dwa żywioły - ziemia i woda, łączą się we wspólną formę.

 

Jaka jest rola mody w Pani sztuce?
5 lat studiów na kierunku "projektowanie ubioru" sprawiło, że w mojej pracy malarskiej, do poszczególnych etapów tworzenia,  podchodzę tak jak wcześniej przy projektowaniu odzieży. Tworzę tablice inspiracji i założeń. Robię wiele małych, szybkich szkiców, co w rezultacie jest punktem odniesienia do końcowej pracy. Uważam, że wiele elementów w moich pracach, mogłoby mieć przełożenie na elementy odzieży lub printów na tkaninie.

Pozycja 6 - MARIA LOREK – CIEKAWOŚĆ, 2021

 

Maria Lorek urodzona 1988 w Krakowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, tytuł magistra obroniła na Technische Universität w Monachium na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wykonała prace badawczo-konserwatorskie wielu obiektów zabytkowych w Europie. Ponatdo prezentowała swoje obrazy na wielu wystawach w Polsce oraz we Włoszech, gdzie mieszka i tworzy. 
 

Co jest dla Pani inspiracją? 
Inspirują mnie moje tęsknoty, strachy, łzy, smutki, myśli, wrażliwość ale i nadwrażliwość, piękno, radość, szczęście, emocje, które noszę w sobie, które są odpowiedziami na otaczający mnie świat. Po prostu moje wnętrze pełne wszelakich stanów, wylewających się w różnych natężeniach. Inspirują mnie także Starzy Mistrzowie, malarze tworzący dawniej oraz ci tworzący dzisiaj, moi koledzy po fachu wybitni, zdolni artyści. 

 

Jakie są główne motywy Pani obrazów?
Głównym motywem jest kobieta. Przedstawiam na moich obrazach wszystko to, co odczuwam ja, jako kobieta żyjąca, odczuwająca emocje. Chcę pokazywać piękno kobiece, to wewnętrzne, ale i to zewnętrzne niejako w equilibrium. 

 

Co jest najważniejsze w Pani sztuce?
Prawda. Jakkolwiek rozumiana, ale prawda jest tym, co widz odbiera swoim sercem z przekazu, jaki  staram się oddać na obrazach. 

Pozycja 50 - TOMASZ PILIKOWSKI - STUDIUM LINII HORYZONTU VIII, 2021

 

Tomasz Pilikowski urodzony 1983. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziałach Malarstwa i Sztuki Mediów. Studiował malarstwo również w Hiszpanii na Universitat Politècnica de València. Po studiach angażował się w rozmaite działania artystyczne, m.in. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oraz działania sztuki internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obok malarstwa zajmuje się sztuką video, performancem, found footage i sztuką konceptualną.
 

Co jest dla Pana inspiracją?
Jednym z głównych tematów mojego malarstwa jest linia horyzontu. Jest to idealna proporcja, a nawet synteza eskapizmu i rozprawy ze światem. Przez tysiąclecia towarzyszyła człowiekowi, przynosząc spokój i równowagę. Dopiero ostatnie sto - dwieście lat to dramatyczna kradzież linii horyzontu z naszego pola widzenia, a także z naszych umysłów i dusz. Coraz większa część populacji żyje w betonowych metropoliach, które zaburzają nasze postrzeganie samych siebie w kontekście planety. 

 

Jakie są główne motywy Pana obrazów?
Metropolie wraz ze wszystkimi ich industrialnymi elementami, rytmami i kierunkami, a także wielkie zbiorniki wodne to dobre nośniki do opowieści o linii horyzontu. Wykorzystuję oba te światy w mojej malarskiej pracy twórczej. Ogromne zbiorniki wodne, pomagają dostrzec działanie przyciągania ziemskiego. Widzimy jak woda niejako przyklejona równomiernie przez grawitację do naszej kulistej planety obmywa i oczyszcza linię horyzontu ze wszelkich zanieczyszczeń. Z kolei tkanka miejska to raczej baśń, mit gdzie linia horyzontu jest już postacią niemal fikcyjną. Ponad betonową dżunglą widać niebo naznaczone rozmaitymi industrialnymi elementami. Spoglądamy w górę szukamy wspomnienia horyzontu. 

 

Co jest najważniejsze w Pana sztuce?
W moich pracach malarskich kluczem jest linia horyzontu, mimo że nie zawsze pojawia się bezpośrednio na płótnie. Staram się, aby w moich pracach materializowały się trzy elementy, które uważam za bardzo ważne w procesie twórczym. Po pierwsze wnikliwa obserwacja rzeczywistości. Niezwykle istotnym aspektem jest tu uważność w chwili obecnej. Druga sprawa to zdolność twórczego przetwarzania skrupulatnie zebranych danych wejściowych i trzecia sprawa - warsztat i medium. Powinny być dopracowane i skuteczne tak, aby bezstratnie przekazywać odbiorcy swój komunikat.

 

 

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą nadchodzącej Aukcji Młodej Sztuki. Już niedługo przybliżymy Państwu sylwetki kolejnych młodych, obiecujących twórców. Zapraszamy na aukcję 2 września o godzinie 19.00. Licytować będą Państwo mogli, jak zawsze stacjonarnie w siedzibie DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A oraz telefonicznie, przez Internet oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej.