Twórczość Marleny Szewczyk

Artyści mówią

Twórczość Marleny Szewczyk

Styczniowa Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum rozpoczynając nowy rok zachwyci bogatą i zróżnicowaną ofertę. W najnowszej ofercie mamy przyjemność zaprezentować również obraz Marleny Szewczyk tworzącej intrygujące i oniryczne obrazy pełne osobistej symboliki. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W czerwcu 2022 obroniła dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. Ireneusza Walczaka. Szewczyk została również wyróżniona w Kompasie Sztuki 2022.

 

Jej obrazy powstają z wykonanych wcześniej kolaży, które są inspiracjami, jak również pełnowymiarowymi pracami. Tematami, które artystka najczęściej porusza są ciało i człowiek, a w szczególności jego śmiertelność, sny i relacje międzyludzkie. Kolażowa forma obrazów podkreśla najważniejsze elementy kompozycji. Autorka prac nadaje im nowe oraz głębsze znaczenie. Humor i absurd są ważnymi elementami w jej twórczości. Szewczyk poza malarstwem zajmuje się również fotografią, w której ukazuje rzeczywistość pod innym kątem, nierzadko odwróconą do góry nogami. 

Marlena Szewczyk w pracowni, zdjęcie dzięki uprzejmości artystki

Przy okazji ostatniego spotkania zadaliśmy artystce parę pytań, które mamy nadzieję przybliżą naszym kolekcjonerom jej sylwetkę i twórczość.

 

Paulina Brol: Skąd czerpie Pani inspiracje?

 

Marlena Szewczyk: Główną inspiracją do dzieł jest moja głowa i wszystko, co się w niej dzieje. Z zewnętrznych źródeł, najczęściej korzystam ze starych, często zapomnianych książek, czasopism i druków, które otrzymują nowe życie. Często z całkowicie nowym znaczeniem.  

 

PB: Od kiedy Pani tworzy?

 

MS: Zaczęłam tworzyć około 7 lat temu - w roku 2015, na krótko przed rozpoczęciem studiów artystycznych.

 

PB: Czy zawsze wiedziała Pani, że będzie artystką?

 

MS: Myśl o zostaniu artystką pojawiła się dość spontanicznie. Kiedy już się pojawiła, nie zastanawiałam się długo i postanowiłam przedsięwziąć kroki w tym kierunku.

 

PB: Proszę powiedzieć parę słów o Pani wykształceniu i wystawach w jakich brała Pani udział.

 

MS: W 2022 roku ukończyłam studia na kierunku malarstwo ze stopniem magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawy, w których brałam udział to: “Migracje" - Wystawa dyplomów Wydziału Artystycznego w Katowicach, czerwiec 2022; Wystawa konkursowa V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, listopad 2022; “O kapusty kiszeniu" - wystawa indywidualna, Galeria Art Hub Rydzowa, listopad 2022; Wystawa konkursowa Ogólnopolskiego Biennale Sztuki 47. Salon Zimowy, styczeń 2022. 

PB: Proszę powiedzieć parę słów o Pani technice i procesie tworzenia.

 

MS: Oprócz tworzenia obrazów za pomocą farb olejnych, zajmuję się także tworzeniem kolaży, które często służą później za inspirację do przekształcenia jej w obraz. Wykorzystuję płótna różnej wielkości, w zależności od potrzeby i wizji.

 

PB: Jakie są Pani największe marzenia artystyczne?

 

MS: Chciałabym zostać rozpoznawalną artystką, której sztuka skłania do refleksji i wzbudza emocje.

 

PB: Twórczość jakiego artysty/artystki jest dla Pani największą inspiracją?

 

MS: Artystką, która najmocniej wpłynęła na postrzeganie przeze mnie sztuki jest Frida Kahlo.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia obrazu Marleny Szewczyk "Bez tytułu" na żywo w naszej siedzibie oraz do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem aplikacji mobilnej DESA Unicum. Zapraszamy także do uczestnictwa w aukcji na żywo oraz poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia we wtorek 10 stycznia o godzinie 19.